283 YURTİÇİ KARGO, 2020 YILINDA AR-GE HARCAMALARINI İKİYE KATLAMAYI PLANLIYOR

YURTİÇİ KARGO, 2020 YILINDA AR-GE HARCAMALARINI İKİYE KATLAMAYI PLANLIYOR

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 1 Kasım 2017 tarihinde onaylanan Ar-Ge merkezinde son dönemde teknoloji ve inovasyon yatırımlarına daha çok eğilmeye başlayan Yurtiçi Kargo; özellikle mobil teknolojiler, dağıtım, optimizasyon ve kargo süreçlerindeki verimliliğin artırılması ile müşteri memnuniyeti konularında bütçesinden kayda değer bir payı Ar-Ge merkezine aktarıyor. Önceki yıllardaki yüzde 1.15 civarında olan Ar-Ge harcamalarındaki hedefini 2020 yılında yüzde 2.5 oranlarına taşımayı planladıklarını kaydeden Yurtiçi Kargo Bilgi Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Dursun Dinçer, “Taşımacılık sektöründe yeni bir kavram olan Ar-Ge’nin gündemde olması ve bütçeler içinde bir payın Ar-Ge’ye ayrılması bile büyük bir gelişme olarak yorumlanabilir” dedi.

1 Kasım 2017 tarihi itibarıyla 5746 sayılıAraştırma ve Geliştirme Faaliyetlerinin Hakkındaki Kanun ile T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onayı alınan Ar-Ge merkezi kapsamında araştırma ve geliştirme konularında niteliği yüksek, yenilikçi, akıllı ve ileri teknoloji vasıflarına sahip, müşterileri için katma değerli kazanım sağlayacak ve verimliliğini artıracak projeler ile çalışmalarına devam ettiklerini kaydeden Dursun Dinçer, Yurtiçi Kargo’nun yeni nesil Ar-Ge birimi ile geleceğe yönelik yaratıcı çözümler ve müşteri odaklı hizmetler yaratmaya devam edeceğini kaydetti. Dinçer; sistem yönetimi, yazılım geliştirme, altyapı ve iş sürekliliği, entegrasyon servisleri ve mobil teknolojiler alanlarında uzmanlaşmış kadroları ile yeni projelerin çalışmalarını arttırmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Ar-Ge merkezinde yeni dönemde uygulayacakları projeler arasında, kanun ve yönetmelikler çerçevesinde gönderi ve bilgi güvenliği ile ilgili her türlü bilgi ve gönderi varlıklarının Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi standartlarında projelendirilmesi ve Coğrafi Bilgi Sistemleri kapsamında verimliliğin artırılması ile operasyonel mükemmelliyet sağlayacak karar destek sistemlerinin geliştirilmesinin dikkat çektiğine vurgu yapan Dinçer, gönderi ve dağıtım optimizasyonu, birim verimliliklerinin artırılması, dinamik iş planlama modelinin oluşturulması, iş ve çalışma modeline uygun iş zekası çözümleri gibi çalışmalarında ön plana çıktığının altını çizdi

Ar-Ge merkezi ve inovasyon çalışmaları konusunda özellikle üniversiteler ile olan işbirliğinin gelişmesi için ciddi çalışmalar da yürüttüklerini değinen Dinçer, özellikle proje, personel ve eğitim alanında bu işbirliğinin orta vadede ciddi faydalarını göreceklerini vurguladı.

“YK Game ile inovasyon adımlarına devam ediyoruz”

Üzerinde çalıştıkları inovasyon temelli projelerin en büyük çıktısının Yurtiçi Kargo dışında sektöre de öncülük edecek özellikler taşıdığına dikkat çeken Dinçer, Ar-Ge merkezi çalışmaları kapsamında sekiz farklı proje ile çalışmalara başladıklarım vurguladı. Dinçer, “İki farklı projemizi tamamladık ve gerekli patent, tescil ve fikri ve sınai haklar mülkiyetini aldık. Bu iki projemiz arasında birisi diğerine göre daha fazla göz doldurur bir çalışma oldu. Özellikle teknolojinin her alanında kullanımına imkan sağlayan birçok projenin önündeki en büyük engel, kullanım ve alışkanlıklara bağlı olarak beklentilerin tam karşılanamaması” yorumunu yaptı.

Bu bağlamda geliştirdikleri ‘Mobil Kurye Uygulaması’ sayesinde bilgi akışının anlık şekilde sistemleri beslediğini, böylece müşterilerle ilgili bilgilerin kendilerine anlık iletildiğini kaydeden Dursun Dinçer, “Zengin ve büyük veri havuzu oluşturmak adına operasyonel olarak yapılan her işlem sahada akıllı telefonlar tarafından yapılıyor. Geliştirdiğimiz proje sayesinde bu akıllı telefonların kullanım oranlarının artırılması ve her kuryemizin bir adet akıllı telefon ile müşterimizin bulunduğu alanda işlem yapıyor olması bizler için çok önemli bir çalışma oldu” dedi. Geliştirdikleri ve tescil ettirdikleri mobil oyunlaştırma teknolojisi YK Game ile inovasyon adımlarına devam ettiklerini belirten Dinçer. bu oyunlaştırma teknolojisi sayesinde gelmek istedikleri hedefe beş ay gibi kısa bir sürede gelerek bu alandaki hedeflerini başarı ile gerçekleştirdiklerim söyledi.

2018 yılında her kuryenin elinde bir akıllı telefon olmasını hedeflediklerini kaydeden Dursun Dinçer, bunun için de 2017 yılı sonunda müşterilerine daha hızlı bilgi akışı sağlamak amacıyla İsviçreli Scandit firması ile işbirliği gerçekleştirdikleri bilgisini verdi. Kuryelerine yönelik geliştirdikleri ‘Mobil Kurye Uygulaması’ nı bugüne kadar endüstriyel mobil cihazlarda kullandıklarını söyleyen Dinçer, ancak bu son hamle ile sahada tercih ettikleri endüstriyel mobil cihazların yerine akıllı cep telefonlarını kullanmaya başladıklarını ifade etti. Scandit ile gerçekleştirdikleri işbirliği ile endüstriyel cihazların barkod okuyabilme kapasitelerine cep telefonlarında da ulaştıklarını anlatan Dinçer, “2017 yılının Haziran ayında 10 milyon paket üzerinde deneyerek satın alınımına karar verdiğimiz ‘Barkod Tarayıcıları’ ile kağıt kullanımını azaltmayı, kuryelerin ellerinde taşıdıkları yükü azaltarak daha hızlı ve verimli çalışmalarım hedefledik” açıklamasını yaptı.

Yurtiçi Kargo’dan Self Servis Çözümler

Dursun Dinçer, son yıllarda gerçekleştirdikleri teknoloji yatırımlarının sonucunda ortaya koydukları ‘Self Servis Çözümleri’ nde online gönderi hazırlama, etiketleme, kurye çağırma, teslimat onayı, gönderi izleme, portal satış kodu onaylama gibi hizmetlerin eş zamanlı olarak sunulduğu web uygulamasını da, dijital dünyanın bir gereksinimi olarak müşterileri ile paylaştıklarının altını çizdi.

(kaynak: Araştırma Servisi)

YORUMLAR

BENZER HABERLER