80 TÜRK YATIRIMCININ YENİ GÖZDESİ BALKANLAR

TÜRK YATIRIMCININ YENİ GÖZDESİ BALKANLAR

İş dünyasının Balkanlar’a yatırım trendi güçleniyor. Son 3 yılda bölgede 18 satın alma gerçekleşti. Bu sayıdan daha fazla üretim amaçlı yatırım yapıldı.

Türk şirketlerinin Balkan ülkelerine yatırımları artıyor. Son dönemde “dışarda yatırım, üretim” denince en çok akla gelen bölge Balkanlar olmaya başladı. Türk yatırımcılar bölgede son 3 yılda 18 satın alma gerçekleştirdi. Avrupalı otomotivcilerin bölgeye yatırımları Türkiye’deki yan sanayiyi bölgeye yönlendiriyor. Beyçelik Holding ve Haksan, Romanya’ya yatırım yapıyor. Aktaş, 2018’de Bulgaristan’a fabrika kuracak. Bölgede tekstil yatırımları da dikkat çekiyor. Aster Tekstil ile Tibet Moda, Sırbistan’a yatırım yaptı. Beyaz eşya üreticisi Arçelik, Romanya’ya 105 milyon euroluk yatırım yapıyor. Avrupa’ya taşımalarda kota engelini aşmak isteyen lojistikçiler de bölgede üsleniyor. Ekol Lojistik, iki Balkan ülkesinde şirket kurdu. Yatırımcıların, uzman şirketlerin değerlendirmesine göre bölgenin yatırımlar açısından çekim merkezi olmasında bir kaç temel faktör var: Batı Avrupa pazarına yakın, işgücü daha ucuz, asgari ücret Türkiye’ye göre düşük, yatırım arsası bulmak daha kolay, kurumsal yapı görece iyi durumda…

Birçok Firma Gitti

İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, “Birçok firma gitti ya da gitmeyi planlıyor” derken UND İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, “AB’nin lojistikçilere kısıtlamaları hızlı tedarik sektörlerini bölgede yatırıma zorluyor” diye konuştu. DTİK Balkanlar Bölge Başkanı Ömer Süsli, yatırımların artmasında bölge ülkelerindeki yönetim sistemi, ulaşım altyapısı, eğitimli işgücü ve doğal kaynakların etkili olduğu görüşünde..

YORUMLAR

BENZER HABERLER