138 VELA DENİZCİLİK, MÜŞTERİ PORTFÖYÜNÜ GENİŞLETEREK, BÜYÜME ÖNGÖRÜYOR

VELA DENİZCİLİK, MÜŞTERİ PORTFÖYÜNÜ GENİŞLETEREK, BÜYÜME ÖNGÖRÜYOR

Gemi acenteliği ve denizcilik hizmetleri sunan Vela Denizcilik, yeni dönemde müşteri portföyünü genişleterek, büyümeyi hedefliyor. Vela Denizcilik Genel Müdürü Atılay Özay, bu yıl yaklaşık yüzde 20 büyüme kaydettiklerini bildirdi. Söz konusu büyüme oranının çalıştıkları şirketlerle orantılı olduğunu vurgulayan Özay, “Müşterilerimizin kârlılık durumları ile firma olarak büyümemiz birbirine bağlı etkenler. Bu kapsamda müşterileri memnuniyetine önem veriyoruz. Müşterilerimize kaliteli, hızlı ve ekonomik şekilde hizmet sağlamak önceliklerimiz arasında yer alıyor” dedi.

Vela Denizcilik olarak sektörde 2009’dan bu yana faaliyet gösterdiklerini anlatan Atılay Özay, Tekirdağ bölgesinde gemi acenteliği ile denizcilik alanında danışmanlık hizmeti verdiklerini anlattı, Özay, Tekirdağ-Bandırma, Tekirdağ-Erdek, Tekirdağ-Karabiga, Tekirdağ-Marmara Adası arasında yedi geminin araç, yolcu ve ağır vasıta taşımalarında teknik operatör olarak işletmecilik yaptıklarını belirtti. Tekirdağ’da yılda yaklaşık bin gemi hareket işlemlerinin Vela Denizcilik tarafından yapıldığı bilgisini veren Atılay Özay, TDİ Tekirdağ Limanı, Martaş, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) İskelesi, OPET Termik Santrali, Marmara Depoculuk, Marmara Ereğlisi Gaz Şamandıraları, Asyaport, Barbaros, Botaş Tekirdağ LNG Terminali gibi pek çok yerde hizmet verdiklerini söyledi. Ağırlıkla proje bazlı işler üzerinde de çalıştıklarını bildiren Özay, bu yıl 100 bin ağır vasıta, 20 bin vagon, 290 bin ton mıcır, 280 bin ton akaryakıt, 300 bin ton kömür, 150 ton üzeri ağır tonajlı yükler ve 20 metre üzeri rüzgar gülleri gibi büyük boyutlu yüklerin ve malzemelerin deniz yoluyla taşınması hakkında danışmanlık ve acentelik işleri yaptıklarını belirtti.

“Kur artışı kabotaj taşımasını güçleştiriyor”

Sektör sorunlarına da değinen Atılay Özay, kabotaj taşımasının yüksek liman ücretleri nedeniyle yapılamadığına dikkat çekti. Denizyolu taşımacılığında navlun, liman hizmetleri ve ara nakliye, elleçleme hizmetlerinin maliyet bakımından yükseldiğini vurgulayan Özay, özellikle navlun ve liman hizmetleri tarifelerinin dolar üzerinden hesaplanmasının sorun oluşturduğunu belirtti.

YORUMLAR

BENZER HABERLER