Üretim ve İhracatta Liderlik Damgası

Üretim ve İhracatta Liderlik Damgası

ÜRETİM VE İHRACATA LİDERLİK DAMGASI

Marmara Türkiye’nin otomotiv üssü oldu. Dünyaca ünlü otomotiv markalarının kümelendiği Marmara Bölgesi, üretim hub’ı konumunda.

İhracatı da sırtlayan bölge, yerli ve yabancı yatırımcıların iştahlarını kabartıyor. Dev otomotiv şirketlerini buluşturan Marmara Bölgesi’ne yatırım yağıyor. Yüz binlerce otomobil ile ticari taşıtın üretimine sahne olan Kocaeli ve Sakarya, ihracata olumlu katkı sunuyor.

FİRMALAR YAKIN TAKİPTE

Yerli otomobilin imal edileceği Bursa da yerli ve yabancı firmalar tarafından yakın takibe alınmış durumda. Firmalar, ilde yerlerini almak için yarış halinde. Otomotiv sanayisinin kalbi olan Marmara’nın belli başlı illeri ve öne çıkan yönleri şöyle:

• Bursa’da pek çok otomotiv firması yer alıyor. Bu firmalardan Oyak Renault’nun fabrikalarında her sene 380 bine yakın otomobil ve 920 bin motor üretiliyor. Fabrikalarda yerli operatörler tarafından imal edilen otomobil ve mekanik aksamlar 60’ı aşkın ülkeye gönderiliyor. Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) tarafından yerli SUV ve sedan tipi arabaların üretileceği Gemlik ise limanlarıyla Marmara’yı dünyaya bağlıyor. Hçe yerli arabaların servis ve nakliye giderlerini aşağı çekmeye aday. Bursa’da önemli yatırımları olan Tofaş ve Karsan da otomobillerini, ticari taşıtlarını tüketiciyle buluşturuyor.

EKONOMİYE DEV KATKI

• Kocaeli’nde Hyundai Assan’ın 5 atölyeli fabrikası var. Fabrikadan peş peşe İ10 ve İ20 model otomobiller çıkıyor. 2019’da üretimden satışları 11 milyar liraya varan Hyundai Assan onlarca ülkeye ihracat yapıyor. Bünyesinde 2 bin 500 u aşkın eleman barındırıyor. Anadolu Isuzu da Çayırova’da kamyonet, kamyon, otobüs üretiyor. Firmaya ait Novociti Life model otobüsler; Polonya, İtalya, Fransa, Yunanistan ve Gürcistan yollarında. Gelinen aşamada Honda Türkiye Gebze’den, Ford Otosan ise Gölcük’ten yeni ve yenilikçi ürünlerini dünyaya tanıtıp sunuyor.

İSTİHDAMA BÜYÜK DESTEK

• Sakarya’da Toyota Türkiye’nin fabrikası söz konusu. Fabrika rekorlarla anılıyor. Her yıl 150’den fazla ülkeye otomobil satışı gerçekleştiren Toyota Türkiye, 5 bin 500 çalışanıyla da ülke istihdamına destek sağlıyor. Şirket, 1990-2019 döneminde 2 milyon 603 bin 420 adet araç üretti. 2 milyon 173 bin 877 araç ihraç etti karşılığında 33 milyar 440 milyon dolar gelir sağladı. Otokar, Türk Traktör ile Tırsan da Sakarya’da istihdamı artıran diğer ticari taşıt üreticileri.

İSTANBUL’DA ÜRETİM YAPIYOR

• Türkiye’nin en büyük şehri İstanbul’da ise Mercedes-Benz’in otobüs fabrikası mevcut. Belediyelere ve seyahat acentelerine otobüs tedarik eden bu fabrikaya yakın ilçeler ise yan sanayii firmalarıyla dolu.

YORUMLAR

BENZER HABERLER