84 ULUSLARARASI LİMANLARDA TÜRK İMZASI

ULUSLARARASI LİMANLARDA TÜRK İMZASI

Uluslararası limanlarda Türk imzası Türk şirketleri yurtdışında 8 liman yatırımı daha yaparak 29 limana ulaştı. Sayı 50’ye gidiyor.

Yurtdışı liman yatırımları 2 milyar doları geçti. Sadece geçen yıl 1 milyar dolara yakın yatırımla Türk şirketleri 8 yeni limanı portföylerine kattı. Toplam dış liman sayısı 29’a ulaştı. 2016’da dışardaki en büyük yatırımı da Ekvador’da 750 milyon dolara liman alan Yılport yaptı. Halen işlettiği 20 limanın 14’ü , yurtdışında. ABD’nin en büyük liman operatörü Ports America’nın ihalesine girdi. Kruvaziyerde Global Liman dışarda 4 yeni yatırımla 11 limana ulaştı. 28’e çıkmak istiyor. Bu iki büyük yatırımcının hedefleri kısmen gerçekleşse dahi dışardaki liman sayısı 50’ye yaklaşacak. Arkas, UN Ro-Ro ve Ekol, İtalya’da liman aldı. Yeni fırsatlara bakıyorlar. Ceynak ve Limak gibi başka şirketler de sektöre girmek istiyor.

GEÇEN YIL DIŞARDA 42 SATIN ALMA OLDU

2016’da Türk şirketleri yurtdışında işlem değeri 2.3 milyar dolar olan 42 birleşme ve satın alma yaptı. İşlem hacmi son 5 yılın en düşük seviyesinde kaldı. Son 10 yılda yurtdışında gerçekleştirilen 292 birleşme ve satın almanın toplam hacmi de 26.3 milyar doları buldu.

YORUMLAR

BENZER HABERLER