97 1.ULAŞIM GÜNLERİ ÇALIŞTAYI YAPILDI

1.ULAŞIM GÜNLERİ ÇALIŞTAYI YAPILDI

Yalova Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Ulaştırma Mühendisliği Kulübü’nün organize ettiği 1. Ulaşım Günleri Çalıştayı, İktisadi ve idari Bilimler Fakültesi 15 Temmuz Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. 

Çalıştaya konuşmacı konukların yanı sıra Yalova Belediyesi Başkan Vekili Adil Ürekli, Yalova Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Öksüz, Mühendislik Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Mustafa Öztaş, Ulaştırma Mühendisliği Bölümü’nde görev yapan akademisyenler, Ulaştırma Mühendisliği Bölümü öğrencileri ve diğer davetliler katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Ulaştırma Mühendisliği Kulübü Başkanı Mehmet Yazıcı, Ulaştırma Mühendisliği’nin tanımını yaparak lisans eğitimleri boyunca yapmış oldukları çalışmaları ve içinde bulundukları ulaşım projelerini anlattı. Çalıştayın başarılı geçmesi temennisinde bulunan Yazıcı, başta sektör temsilcileri olmak üzere çalıştaya katılanlara teşekkür etti.

Ulaştırma Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Rafet Bozdoğan, kurucusu oldukları Ulaştırma Mühendisliği Bölümü’nün Türkiye’nin ilk Ulaştırma Mühendisliği Bölümü olduğunun altını çizdi. Yalova Üniversitesi Ulaştırma Mühendisliği Bölümü’nün bu yıl ilk mezunlarını vereceğini ifade eden Bozdoğan, mezunların bölgemizin ve ülkemizin ulaşım sorunlarının çözülmesine önemli katkılar sunacaklarına inandıklarını söyledi.

Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Öztaş da konuşmasında, Ulaştırma Mühendisliği’nin düzenlediği bu programın Ulaştırma Mühendisliği’nin tanıtımına önemli katkı sunacağını ifade ederek çalıştayın başarılı geçmesi temennisinde bulundu.

Yalova Belediyesi Başkan Vekili Adil Ürekli de konuşmasında, bu yıl ilki düzenlenen Ulaşım Günleri Çalıştayı’nın başarılı geçmesi temennisinde bulunarak bu tür çalıştayların önümüzdeki yıllarda da artarak devam edeceğine inandıklarını ve Yalova Belediyesi olarak bu konuda Yalova Üniversitesi’ne her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade etti.

Açılış ve protokol konuşmalarının ardından çalıştay oturumlarına geçildi. Çalıştayın “Akıllı Ulaşım, Akıllı Şehirler” temalı birinci oturumunda Yalova Üniversitesi Ulaştırma Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Yavuz Delice’ nin moderatörlüğünde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanı Yunusu Emre Ayözen ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSBAK A.Ş. Genel Müdürü Muhammed Alyürük, sunumlarını gerçekleştirdiler. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanı Yunusu Emre Ayözen sunumunda, İstanbul’un 2017 yılına dair ulaşım verileri hakkında bilgiler vererek yapılan çalışmaları anlattı. İstanbul Bilişim ve Akıllı Kent Teknolojileri (İSBAK)  A.Ş. Genel Müdürü Muhammed Alyürük de İSBAK’ın faaliyetlerini dile getirdi.

Çalıştayın “Ulaşım Sistemlerinin İşletimi ve Yönetimi” temalı ikinci oturumunda da Ulaştırma Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Eray Can moderatörlüğünde İETT Genel Müdürlüğü Otobüs İşletmeleri Daire Başkanı Ayhan Ayvaz ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Toplu Taşıma Daire Başkanı Salih Kumbar toplu taşımada yaşanan yeni gelişmeler toplu ulaşımın geleceği ve kullanılan yeni teknolojiler hakkında sunumlarını yaptılar.

“Ulaşım Alt yapılarının Yapım, Bakım ve Onarımı” temalı üçüncü oturumda da Dr. Yalçın Eyigün’ün moderatörlüğünde İstanbul Büyükşehir Belediye Raylı Sistemler Daire Başkanı Turgay Gökdemir ve Kalyon İnşaat İcra Kurulu Üyesi Onat Bitik, alanlarıyla ilgili sunumlar yaparak katılımcıları bilgilendirdiler.

“Lojistik” konulu son oturumda ise Prof. Dr. Metin Çancı moderatörlüğünde Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (UTİKAD) Genel Müdürü Cavit Uğur ve EKOL Lojistik Filo Yönetim Kurulu Başkanı Cavit Değirmenci, lojistik alanıyla ilgili yaşanan son gelişmeleri ve mesleki deneyimlerini katılımcılarla paylaştılar.

Yalova Üniversitesi Mühendislik fakültesi Ulaştırma Mühendisliği Kulübü tarafından düzenlenen 1. Ulaşım Günleri çalıştayı soru-cevap bölümü ve konuşmacılara plaket takdiminin ardından sona erdi.

YORUMLAR

BENZER HABERLER