43 ULUDAĞ İHRACATÇI BİRLİKLERİ GÜNDEMİNDE E- İHRACAT

ULUDAĞ İHRACATÇI BİRLİKLERİ GÜNDEMİNDE E- İHRACAT

Türkiye’nin genel sekreterlik bazında en fazla ihracata imza atan ikinci birliği konumunda olan Uludağ ihracatçı Birlikleri (UIB), üyelerinin uluslararası arenadaki rekabet ve hareket edebilirlik seviyelerini geliştirmek amacıyla düzenlediği eğitim seminerlerine ‘E- İhracat’ konusuyla devam etti.

Uludağ İhracatçı Birlikleri, DHL Express ve World E- Commerce Forum işbirliğiyle UIB Konferans Salonunda gerçekleştirilen ve yoğun katılımın olduğu programda alanında uzman isimler, E-İhracat hakkında bilinmeyenleri ve yapılması gerekenleri UIB üyesi firma temsilcilerine aktardı. Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren DHL Express Türkiye Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Boğaç Özsan, artık aciliyet çağında olduğumuzu ifade ederek, “Neredeyse 24 saat uyumayan bir dünyada yaşıyoruz. Artık tüketiciler aldıkları ürünlerin kendilerine ‘dün’ teslim edilmesini istiyor” dedi.

2020 yılında sınır ötesi e-ticaret pazarının 1 trilyon dolara ulaşması beklendiğini söyleyen Özsan, her şeyin talebe da- yalı olduğu bir dönemde özellikle büyümelerin yüzde 25 oranında gelişmekte olan pazarlarda gerçekleşeceğini dile getirdi. Türkiye’de birçok firmanın e-ticarete geçtikten sonra başarıya ulaştıklarının altını çizen World E-Commerce Forum CEO’su Ömer Nart ise, E-ticarete geçmeyen firmaların da bir an önce treni yakalaması gerektiğini dile getirdi. Dünya üzerinde e-ticaret ve e-ihracatın payının hızla arttığını da hatırlatan Nart, “Amazon’un 2017’deki cirosu yaklaşık 190 milyar dolar. ABD’nin e-ticaret pazar büyüklüğü ise 453 milyar dolar. ABD’de e-ticaret pazarının yüzde 45’i Amazon’dan geliyor.” diye konuştu.

Yarım gün boyunca devam eden ve E-İhracat Nedir?, Pazar Yeri Entegrasyon çözümleri, ihracat Yazılım Teknolojileri, E-İhracat Devlet Teşvikleri, İhracat ‘da Dijital Pazarlama ve E-İhracatta Başarı Hikayeleri gibi konuların ele alındığı programda Ayensoft CEO’su Enis Arslanoğlu, E-İhracat Yazılım Teknolojilerinden Utku Kumral, Keynes Yönetimi Teşvik Danışmanı Ahmet Emre Bükücü, World E- Commerce Forum Eğitim Direktörü Orxan Isayev, COMIO Dijital Pazarlama Kurucu Ortağı Mustafa Sönmezay, Safamerve Genel Müdürü Ömer Balkaya ve EBebek E-Ticaret Direktörü Emre İlban katılımcılara E-İhracatla ilgili sunumlar yaptı.

Kaynak:(Bülten)

YORUMLAR

BENZER HABERLER