140 BORUSAN LOJİSTİK, BU YIL KARINI %20 ARTTIRMAYI HEDEFLİYOR

BORUSAN LOJİSTİK, BU YIL KARINI %20 ARTTIRMAYI HEDEFLİYOR

Uluslararası taşımacılıkta üçüncü parti lojistik hizmetlerinin yam sıra liman işletmeciliği hizmeti de veren Borusan Lojistik: bugün itibarıyla karayolu, demiryolu ve havayolu taşımacılığına ilave konteyner ve intermodal taşımacılık operasyonları da yürütüyor. Sektöre daha etkin hizmet verebilmek amacıyla bu yıl 80 tenteli treyler, 25 kapalı kasa askılı treyler yatırımını yakın zamanda tamamlayacaklarım açıklayan Borusan Lojistik Genel Müdürü İbrahim Dölen, “Eylül ayında da duyuracağımız multimodal yatırımlarımız ve yeni ürünlerimizle, ihracatçılar için daha rekabetçi hizmet vermeye başlayacağız. Ayrıca, bu yıl için reel anlamda yüzde 10 büyümeyi ve kârlılığı yüzde 20 artırmayı hedefliyoruz” dedi.

Üçüncü parti lojistik hizmetleri kapsamında komple, parsiyel ve özel, milk-run, depolama, üretim lojistiğinin yanı sıra tedarik zinciri çözümleri ve araç lojistiği alanında hizmet verdiklerini bildiren İbrahim Dölen, tedarik zincirinin her aşamasında müşterilerinin talep ve ihtiyacına uygun çözümler geliştirdiklerini ifade etti Bu kapsamda hassasiyet, uzmanlık, tecrübe, ağır ve özel taşımacılık ekipmanları gibi donanımlar gerektiren gabari dışı yükler için lojistik hizmeti sunduklarım anlatan Dölen, “Yıllardır gemi organizasyonu, proje danışmanlığı, ağır yük taşımacılığı ve gemi yükleme, tahliye, liman sahası operasyonlarını yürütüyoruz. Ayrıca depolama, kapıdan kapıya taşıma, saha indirme ve stoklama hizmetleri ile sahada kurulum ve gümrükleme hizmetleri veriyoruz. Özellikle büyük çaplı hat boruları ve rüzgar enerjisi santrallerinin malzemelerinin taşınmasında uzmanlaştık” diye konuştu.

Liman hizmetlerini Bursa Gemlik’teki Borusan Limanı’ndan verdiklerini anlatan İbrahim Dölen, limanda konteyner, genel kargo, proje kargo, Ro-Ro ve terminal hizmetleri verdiklerini vurguladı. Yıllık 5 milyon ton genel kargo, 400 bin TEU konteyner ve 350 bin adet araç elleçleme kapasitesine sahip olduklarını ifade eden Dölen, “Ayrıca 13 bin TEU kapasiteli konteyner gemilerine hizmet verebilen limanın, bin 600 metre yanaşma yeri ve 465 bin metrekare gümrüklü/gümrüksüz terminal sahası bulunuyor. Mevcut 560 metrelik lineer rıhtım uzunluğu ve 14.5 metre su derinliğiyle limanda 20 sıra konteyner taşıyabilen gemilere elleçleme yapılıyor” şeklinde konuştu.

‘Orta vadeli Ar-Ge yatırımları için 20 milyon dolar bütçe ayırdık’

Bu yılı dijitalleşme ve inovasyon faaliyetlerine öncelik verdiklerinin altını çizen İbrahim Dölen, 2016 yılında Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan Ar-Ge merkezi onayını aldıklarını belirtti. Ar-Ge merkezlerini kurdukları günden bugüne kadar 100 milyon liralık yatırım yaptıklarını kaydeden Dölen, bugün itibarıyla yaklaşık 60 yazılımcı ile yarının Borusan Lojistik’in temellerini attıklarını söyledi. Orta vadede yapacakları yatırımların 20 milyon dolarlık kısmını Ar-Ge ve inovasyonun oluşturacağı bilgisini veren Dölen, “Ayrıca biri İstanbul’da diğeri İzmir’de olmak üzere iki konsolide depomuzu devreye almayı planlıyoruz” dedi.

Cirosunu 2016’da 1.5 milyar liraya çıkardı

Türkiye’de 2016 yılında yaşanan olumsuz gelişmelere rağmen Boru- san Lojistik’in verimli bir yal geçirdiğini ifade eden İbrahim Dölen, iş hacmini artırdıklarını anlattı. İşletme sermayelerini iyi kullanarak, kârlılıklarını koruduklarını düe getiren Dölen, 2016 yıl sonu itibarıyla cirolarını yaklaşık 1.5 milyar liraya çıkardıklarını iletti. Dölen, “2016 yılında önceliğimiz borçluluk seviyemizi azaltmaktı. Bu konuda başarılı olduk. Ciro ve kârlılığımızı yüzde 10 artırdık; borçlarımızı da yüzde 40 azalttık” dedi.

Öte yandan, 400 bin metrekareye ulaşan kapalı depolama alanları ile müşterilerine hizmet verdiklerini söyleyen İbrahim Dölen, sahip oldukları öz mal filolarının yanında sözleşmeli tedarikçi altyapıları ile yurtiçi taşıma ve dağıtım hizmetlerine etkin çözümler ürettiklerinin altını çizdi. Ayrıca, 2016 yılında ağır taşımacılık alanındaki ekipmanlarına yeni yatırımlar yaptıkları bilgisini veren Dölen, yaklaşık 2.5 milyon dolarlık yatırımı hayata geçirdiklerini bildirdi. Ağır vasıta araç parklarını da büyüttüklerine dikkat çeken Dölen, yeni sekiz ve 10 akslı dorseler, 6×4 çekiciler ve kanat adaptörü yatırımları ile hizmet kapasitelerini arttırdıklarını iletti.

 

YORUMLAR

BENZER HABERLER