72 “TÜRKİYE ULAŞTIRMA VE LOJİSTİK MECLİSİ KOORDİNASYON TOPLANTISI” GERÇEKLEŞTİRİLDİ

“TÜRKİYE ULAŞTIRMA VE LOJİSTİK MECLİSİ KOORDİNASYON TOPLANTISI” GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile TOBB koordinasyonunda gerçekleştirilen ve ilgili sektör derneklerinin sunumları kapsamında sektör sorunlarının ve taleplerinin ele alındığı “Türkiye Ulaştırma ve Lojistik Meclisi Koordinasyon Toplantısı” 19 Aralık 2017 tarihinde gerçekleştirildi.

Açılış konuşmalarını Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Suat Hayri Aka, TOBB Başkan Vekili Halim Mete, TOBB Sektör Meclis Başkanı ve UND Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu tarafından yapılan toplantının ana gündem maddesi Karayolu Taşıma Yönetmeliği oldu.

Ulaştırma Müsteşarı Suat Hayri Aka, UDH Bakanlığının son dönemde yaptığı çalışmalarına değinirken, ulaştırma işlemlerinin elektronik ortama aktarılması konusunda yürütülen çalışmalara vurgu yapmış ve en büyük hedefin dijitalleşme olduğunu aktardı. Karayolu Taşıma Yönetmeliği ile ilgili bilgi veren Suat Hayri Aka, yeni yönetmeliğin Avrupa’daki emsallerinde olduğu gibi yürürlüğe konulabilmesi konusunda çalışmaların devam ettiği, ilk aşamada öncelikli konularda iyileştirme yapılacak şekilde Yönetmeliğin yenileceğini ve ilerleyen dönemde de yetki belgeleri ve kapsamları ile ilgili düzenlemeye gidileceğini ifade etti.

500 büyük hizmet üreten firmanın 200’ü lojistik

TOBB Sektör Meclis Başkanı ve UND Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, 500 büyük hizmet ihracatçısının 200 adedinin lojistik hizmet üreten firmalar olduğu ve bu sektörün ülke ekonomisine büyük katma değer sağladığını ifade etti. Karayolu Taşıma Yönetmeliğinin AB ile uyumlu şekilde hayata geçirilmesinin önem arz ettiğini, sınır kapılarındaki beklemelerin sektöre zarar verdiğini, yabancı araçlara dair haksız rekabet yaratan uygulamalarındaki kontrol eksikliklerinin ivedilikle giderilmesi gerektiğini ifade eden Nuhoğlu, Avrupa Adalet Divanı kararı kapsamında Türk taşımacılarına uygulanan haksız geçiş ücreti ve kota kısıtlamalarının çok yakında ortadan kalkacağını vurguladı.

Kapıkule’de iyileştirme

Sabancı Üniversitesi Dekanı Füsun Ulengin tarafından Kapıkule Sınır Kapılarındaki süreç iyileştirme çalışmaları hakkında sunum yapılmış ve Kapıkule Sınır Kapısında yaşanan beklemelerin azaltılması amacıyla yapılabilecek iyileştirme senaryolarına dair ayrıntılar paylaşıldı. TOBB Sektör Meclisi Başkan Yardımcısı Hakan Bezginli tarafından Karayolu Taşıma Yönetmeliğine dair sektör beklentilerini içeren bir sunum gerçekleştirildi.

Adalet Divanı kararı

UND İcra Kurulu Fatih Şener, gündem maddeleri kapsamında UDH Bakanlığını ilgilendiren sektör sorunlarını gündeme getirdi;

• Adalet Divanı Kararı ve Transit Serbestisinde Türkiye’nin Yol Haritası

• Türkiye’nin UBAK Stratejisinin Gözden Geçirilmesi

• Sürücü Vizelerinde Yaşanan Sorunlar

• Yabancı Araçlara Kesilen Cezaların Tahsilatı

• Sürücü Kabahatlerinde Firmalara Uygulanan Yaptırımlar

Adalet Divanı kararı kapsamında Avrupa’daki geçiş ücreti ve kota kısıtlamalarının kaldırılması konusunda ülkemizdeki kamu kurumlarının ivedilikle harekete geçmesi gerektiğini aktaran Fatih Şener, alınan karar çerçevesinde Macaristan ardından Romanya, İtalya, Bulgaristan ve Yunanistan ile ivedi şekilde KUKK toplantısı yapılması gerektiğini ifade etti. Yine UBAK sistemi ve ülkemiz taşımacılarına olan yansımaları ve faydası da bir diğer gündem maddesi olmuş ve Adalet Divanı kararı kapsamında UBAK sisteminin sorgulanması gerektiğini vurguladı.

Fatih Şener tarafından gündeme getirilen bir diğer sorun da, sürücü vizeleri oldu. Schengen kuralları, AB’deki haksız uygulamalar, kalış süre sınırlamaları kapsamında yaşanan sorunlar ve yine sürücü ihlalleri çerçevesinde firmalara uygulanan yaptırımları aktardı.

Köprü ve otoyol geçişlerindeki 10 kat ceza mağduriyeti

UND olarak gündeme getirilen son konu da köprü ve otoyol geçişlerinde firmalara kesilen 10 katı tutarındaki cezaların yarattığı mağduriyetler olduğunu, yabancı araçların ihlallerinde kesilen cezaların halen tahsil edilemediğini ifade eden Fatih Şener, 10 katı tutarındaki cezalara sebebiyet veren hükmün mevzuattan çıkarılması ve yabancı araçlara dair ceza tahsilatlarının ivedilikle başlatılması gerektiğini vurguladı. Müsteşar Suat Hayri Aka’ya Halim Mete ve Çetin Nuhoğlu tarafından bir plaket sunuldu.

Toplantı sonunda katılımcıların sorularını Ulaştırma Müsteşar Yardımcısı Şaban Atlas, Gümrük Müsteşar Yardımcısı Remzi Akçin, Karayolu Düzenleme Genel Müdürü Saim İlçioğlu, Tehlikeli Madde ve Kombine Taşımacılık Düzenleme Genel Müdürü Cem Murat Yıldırım ve Demiryolu Düzenleme Genel Müdürü İbrahim Yiğit cevapladı.

UND’den çağrı: “Yükünüz Kapıkule’de boş yere bekliyor!”

2017 Macaristan Geçiş Belgelerinin tükenmesi ve Macar tarafından ilave belge verilmemesi sebebiyle 400’ü aşkın Tır kapıda kaldı. Macaristan’daki malı bekleyen ithalatçıların taşımacılara ‘malım nerede’ sorusunu iletmeleri üzerine Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, Budapeşte’de Macar ithalatçılarıyla buluştu. Yaşanan problemi ithalatçılara anlatan Şener, “Macar dostlarımıza mallarının nerede kaldığını açıklamaya geldik. Kapıda bekleyen 400 aracın yaklaşık 80 tanesi Macaristan’a yük getiren araç. Geri kalan 320 tanesi başta Almanya olmak üzere, İngiltere, Hollanda, Danimarka gibi ülkelere yük götürmek için Kapıkule’de bekliyorlar. Macaristan belge vermediği için yükler kapıda kaldı” dedi.

Bu nedenle Macaristan’daki birçok otomotiv fabrikası mallarını teslim alamazken, üretimde de aksamalar meydana geldi. Mağazada raflar, Türkiye’den gelecek malları bekledi. Günlerdir Kapıkule’de belge bekleyen yüzlerce şoför de artık isyan noktasına geldi.

Fatih Şener, Macar ekonomisine zarar veren bu sorunun, Avrupa Adalet Divanı’nın ‘Türk araçlarından Geçiş Ücreti alınamaz’ kararının ardından ve bu karara rağmen yaşanmasına çok şaşırdıklarını belirtti.

YORUMLAR

BENZER HABERLER