439 TÜRKİYE’ NİN LOJİSTİK PERFORMANSI GERİLEDİ

TÜRKİYE’ NİN LOJİSTİK PERFORMANSI GERİLEDİ

Dünya Bankası, “Lojistik Performans Endeksi 2016” raporunu yayınladı. Güncel rapora göre; Türkiye, 2014 raporuna kıyasla, genel sıralamada dört basamak geriledi. Türkiye, 3.42 puanla 160 ülke arasında 34’üncü sırada yer aldı.

Lojistik Performans Endeksi, Dünya Bankası’nın Uluslararası Ticaret Birimi tarafından, dünya çapında 1000’den fazla lojistik profesyonelinin katılımıyla oluşturulan ve dünya lojistik sektörünün ülkeler arasındaki karşılaştırmalı durumunu ortaya koyan en önemli çalışma olarak kabul ediliyor. Lojistik Performans Endeksi (LPI), dünya genelinde taşıma işleri organizatörleri ve hızlı kargo taşımacıları ile yapılan kapsamlı bir anket çalışmasıdır. Bu anket çalışmasında katılımcılar, içinde bulundukları ülkenin ve taşımacılık yaptıkları diğer ülkelerin gümrük süreçleri, servis kalitesi ve altyapı gibi lojistik alanındaki performanslarını değerlendiriyorlar.

Rapor, altı ana kriter dikkate alınarak ve 160 ülke verileri baz alınarak hazırlanıyor. LPI, bu kriterlerle lojistik büyüme ve kaliteyi de ölçüyor. 2007 yılından itibaren iki yılda bir yayımlanan Lojistik Performans Endeksi’nde, Türkiye, 2012 yılındaki performansını kaybediyor. 2012 yılında genel sıralamada 27. sıraya kadar yükselen Türkiye, 2014’te 30. sırada, 2016 yılında ise 34. sırada kendine yer buldu. Aynı dönemlerde, genel puanlamadaki gerileme ise, 3,51 ‘den 3,50 ve 3,42 şeklinde gerçekleşti. Endeksin ilk beşinde Almanya, Lüksemburg, İsveç, Hollanda ve Singapur bulunuyor.

Listenin ilk 10 ülkesi sıralamasında yedi AB ülkesi bulunuyor. Bir önceki raporda 8. sırada bulunan Lüksemburg, 2016 raporunda 2’nci sıraya yükselmiş görünüyor. Bulunduğu bölgede en büyük iyileşmeyi sağlayan Litvanya ise 2014 yılında, 46. sırada bulunurken, 2016 yılı itibariyle 29. sıraya çıkmış durumda. En hızlı düşüş kargo takibinde 2014 yılı verileri ile 2016 yılı verileri karşılaştırıldığında, Türkiye, genel sıralamada dört, gümrük süreçlerinin verimliliği konusunda iki ve ticaret ve taşımacılık altyapı kalitesi sıralamasında dört sıra düşüş gösterirken, rekabetçi fiyatlarla taşıma yapabilme kapasitesi sıralamasında 13 sıra artış sağladı.

YAPILANLAR YETERLİ DEĞİL

Turgut Erkeskin (UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı): Dünya Bankası’nın hazırladığı Lojistik Performans Endeksi’nde araştırmanın yapıldığı ilk yıl olan 2007′ deki yerimize geri döndük. O zaman dünya sıralamasında 34. sıradayken, 2010 yılında 39. sıraya geriledik. 2012’de 27. sıraya yükselmiş olmamız hepimiz için çok önemli bir düzelmeyi işaret ediyordu. Bu düzelme ve Türkiye’nin 2023 hedefleri ile beraber LPI’ da daha üst sıralara çıkabilmeyi ümit etmiştik. Ancak son yapılan değerlendirmede, 2014’te 30. sıraya düşmemizin ardından 2016’da tekrar 34. sıraya gerilediğimizi görüyoruz. Grafiğin bize verdiği net mesaj, yapılanların yeterli olmadığıdır.

Yapılanlar hem mutlak anlamda, hem de mukayeseli olarak yeterli değildir. Artık hepimiz biliyoruz ki lojistik; iki temel alanda gelişim ve yatırım gerektiriyor. Bunlardan birisi altyapı diğeri de mevzuat. Altyapı yatırımlarına baktığımızda, Türkiye’de taşımacılık alanında büyüleyici yatırımlar yapıldığını söyleyebiliriz. Bunların başında Marmaray, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, 3. Havalimanı gibi devler geliyor. Ancak lojistik sektörü için değerlendirdiğimizde, Marmaray’ın yük lojistiğine bugün için hiçbir katkısı yok. Yavuz Sultan Selim Köprüsü ise henüz çok yeni ve eksiklerle açıldı. Köprünün sektörümüze etkilerini zaman içerisinde daha net göreceğiz. Fakat uzayan yollar, yüksek geçiş ücretleri daha ilk günden navlun maliyetlerinin yükselmesine yol açmıştır. Araçların verimli çalışmasının getireceği pozitif etkileri belki daha ileriki günlerde göreceğiz. Çin-AB hattındaki intermodal taşımacılığın ülkemiz üzerinden geçmesi, ülkemize çok büyük katkılar sağlayacaktır.

Bunun bir an önce gerçekleşmesi için bu yeni köprünün yapımında vaat edilen ve yük vagonlarının taşınmasında da kullanılabileceği belirtilen demiryolu bağlantısının bir an önce tamamlanmasını bekliyoruz. Bütünsel bakışla planlaması yapılmayan lokal yatırımların da verimli olması mümkün değil.

YORUMLAR

BENZER HABERLER