55 TÜRKİYE GECİKİRSE İRAN VE RUSYA KAPACAK

TÜRKİYE GECİKİRSE İRAN VE RUSYA KAPACAK

Türk TIR’ları için önemli geçiş noktalarından biri olan Özbekistan ile transit geçiş belgesi krizi çıktı. Özbek tarafı Türk araçlarının geçişi için 12 bin belgenin 3 bin adedini hala teslim etmedi. Bu sebepten dolayı ihracat yükü taşıyan 150 TIR, Gürbulak sınırında bekletiliyor. Türkiye’den başlayıp Tacikistan’a kadar ulaşan güzergah üzerindeki toplam 1 milyar dolarlık ihracat ise, Türk TIR’larında yaşanan belge krizi nedeniyle durma tehlikesiyle yüz yüze geldi.

Özbekistan yolu Türk TIR’larına kapandı. Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan’a gitmek için kullanılan Özbekistan yolu, Türk TIR’larının taşıma belgesi bittiği için yeni bir kriz ile karşı karşıya. Taşımacılar ihracat yüklerini taşıyamazken, 150 araç Gürbulak Gümrük Kapısı’nda günlerdir kuyrukta bekletiliyor. Özbekistan taahhüt ettiği 12 bin belgenin 3 bin adedini bugüne kadar teslim etmedi. Devlet Başkanı İslam Kerimov’un vefatından sonra doğan yönetim boşluğu nedeniyle belge istenecek muhatap da bulunamıyor.

1 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT YÜKÜ TAŞINIYOR

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, Türkiye’den bu yol kullanılarak yapılan ihracat büyüklüğünün 1 milyar dolar olduğuna dikkati çekerek, “Çin’den Avrupa’ya tarihi İpek Yolu’nun yeniden canlandığı bir dönemde en kilit öneme sahip ülkelerden Özbekistan’daki şanssızlık nedeniyle bölge ekonomisi dünya ticaretinden izole oluyor” dedi.

150 TIR SINIRDA BEKLİYOR

UND İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, Özbekistan ile Türk araçlarının kullanımı için mutabakata varılmış yıllık geçiş belgesi kotasının 12 bin olduğunu belirtti. Özbekistan’a ihracatın 500 milyon doları bulduğuna değinen Şener, “Bu ülke kullanılarak taşınan ihracat miktarı 1 milyar $. Özbek tarafı bu belgelerin sadece 8 binini göndermişti. Temmuz ayında bu belgeler bitti. Bakanlığımız ve Özbekistan’daki diplomatlarımızın çabalarıyla bin adet belgemizi de alabildik ancak bu miktar bir ay içinde tükendi. 150 Türk TIR’ı günlerdir Gürbulak Gümrük Kapısı’nda bekliyor. Tek bir gerçek var oda ihracatımız büyük zarar görüyor” diye konuştu.

İRAN VE RUSYA’NIN GÖZÜ BU PAZARDA

UND İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, bölgede stratejik ticari dengenin olduğunu söyledi. Şener, Türkiye’nin bölgedeki ağırlığını kaptırmasının Rusya ve İran’a yarayacağını kaydetti. Şener, “İran, Rusya gibi ülkeler var onlar da aynı pazara ihracat yapmaya çalışıyor. Bu zorluklar diğer ülkelerin pazarı ele geçirmesine sebep olacak” dedi.

YORUMLAR

BENZER HABERLER