80 TÜRK TAŞIMACILARIN RUSYA ÇİLESİ SONA ERİYOR

TÜRK TAŞIMACILARIN RUSYA ÇİLESİ SONA ERİYOR

Türkiye-Rusya taşıma kotalarında, uçak krizi öncesi döneme döndü. İki ülke arasında yapılan toplantıda, Rus tarafı 6 bin adet transit geçiş belgesini vermeyi kabul etti.

Rusya ile Türkiye arasında yapılan Kara Ulaştırması Karma Komisyon (KUKK) toplantısında taşıma kotalarında uçak krizi öncesi şartlara geri dönüldü. Toplantıda atılan imzalarla iki ülke arasında gerilen ilişkilerle taşımacılar için çok zor geçen bir dönem de sona ermiş oldu. UND İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener anlaşma ile Rusya ile ulaştırma konusunun normalleşmesi yolunda çok önemli bir adım atıldığını söyledi. ‘Taşıma kotaları gibi konularda uçak krizi öncesi şartlara dönüldü” diyen Şener, iki tarafın da sürücülerinin vize alma prosedürünün kolaylaştırılması yolunda da girişimlerin Dışişleri Bakanlıkları nezdinde başlayacağını açıkladı. Şener, “Bu uzlaşmadan dolayı çok mutluyuz. Şartların eskiye dönmesi her iki ülke için de faydalı olacak” ifadelerini kullandı.

Vize Konusu Mayısa Kaldı

Türkiye-Rusya KUKK Toplantısı 8 Mayıs’ta Ankara’da gerçekleştirildi. Toplantının ilk gündemi olan sürücü vizeleri hususunda Türk tarafı da, Rus tarafı da sürücü vize alımında yaşanan sorunları ve zorlukları paylaştı. Rus tarafı, vizenin kolaylaşması amacıyla davetiyelerin Gürcü taşımacılara uygulanan sistem doğrultusunda, Rus yetkili kurum aracılığıyla Türk taşımacılarına daha kolay ve daha hızlı davetiye verilmesini önerdi. Vizelerin pahalanmasına neden olan aracıların aradan çıkacağını belirtti. Türk tarafı ise temel olarak vizenin kalkması talebini yineledi. Vize kolaylaşması için ise davetiye olmadan ulaştırma bakanlıklarının birbirlerine göndereceği sürücü listeleri çerçevesinde vize verilmesi talep etti. Rus tarafı davetiye olmadan vize verilmesinin Rusya’da mümkün olmadığını, bunun için hükümetler arası anlaşma olması gerektiğini iletti. Konu Mayıs ayı içerisinde gerçekleşecek dışişleri bakanlıklarının toplantısında müzakere edilecek.

YORUMLAR

BENZER HABERLER