48 TREDER ZİRVESİ, SEKTÖRÜ BULUŞTURDU

TREDER ZİRVESİ, SEKTÖRÜ BULUŞTURDU

Treyler Sanayicileri Derneği (TREDER) tarafından bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Treyler Zirvesi 9 Kasım Çarşamba günü Sheraton Grand Otel, Ataşehir’ de yapıldı. ‘Türk Treyler Sektörünün Dünya Yolculuğu’ mottosuyla yapılan zirvede sektörün önde gelen temsilcileri katıldı.

Zirvenin açılış konuşmasını TREDER Başkanı Kaan Saltık yaptı. Kaan Saltık, bugüne kadar yapılan çalışmaların önemine işaret ederek atılacak adımlara dikkat çekti. Dünya treyler üretimi bir milyon 300 bin adet olduğunu vurgulayan Başkan Saltık, Türkiye ise 30 bin adet treyler ürettiklerine değinerek Türkiye için çok önemli bir fırsatın bulunduğuna işaret etti. Türkiye’de treyler üretim kapasitenin yeni yatırımlarla 100 bin adede çıkacağını kaydeden Saltık, “Türk Treyler Sektörünün Dünya Yolculuğu mottosunu bu yüzden seçtik. Türkiye’nin treyler üretim merkezi olma yolunda hem fırsatı hem de potansiyeli var. Sadece sektör için değil ülke için bir fırsat” şeklinde konuştu.

Zirveye katılan UND Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, karayolu ve treyler sektörünün Avrupa’daki rekabet gücünün önemine vurgu yaptı. Hiçbir sektörün Avrupa’da ilk iki içinde olmadığını söyleyen Nuhoğlu bu nedenle karayolu ve treyler sektörünün güç birliği yapmasının önemine işaret etti. “Bu iki sektör yan yana gelmelidir” dedi. Nuhoğlu artık yeni bir dünya düzenin devreye girdiğini söyledi ve bu yönde atılacak adımların önemini anlattı.

Zirve kapsamında gerçekleştirilen panelde moderatörlük yapan UND İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener sektörün 230 milyon doların üzerinde ihracat yaptığını belirterek sektörün çok parlak ancak hak ettiği gibi farkındalığını gösterememiş bir sektör olduğunu söyledi. Şener diğer taraftan da batıya çıkışta yolların yarı yarıya kapalı olduğunu, bu nedenle çıkışların Ro-Ro ile çıkışların yapıldığını, Suriye’de ancak sınıra kadar gidilebildiğini, Doğu’da da İran ambargosu sorununun bulunduğunu ifade etti.

YORUMLAR

BENZER HABERLER