322 TIRSAN, YENİLİKÇİ ÇÖZÜMLERİYLE TEHLİKELİ MADDE TAŞIMACILIĞINDA ÖNCÜ

TIRSAN, YENİLİKÇİ ÇÖZÜMLERİYLE TEHLİKELİ MADDE TAŞIMACILIĞINDA ÖNCÜ

Türkiye treyler sektöründe kurulduğu 19/7 adetlik kurulu üretim kapasitesiyle 12 farklı üreticisidir. yılından bu yana açık ara lider konumda bulunan Tırsan, Avrupa’nın en hızlı büyüyen treyler üreticisidir. Avrupa treyler sektöründeki en geniş ürün yelpazesine sahip olan Tırsan, taşımacılık sektörünün her aşamasında müşterilerinin ihtiyaçlarına göre tasarlanarak üretilmiş treylerleri ile çözümler sunmaktadır. İstanbul Sanayi Odası’nın açıkladığı 2015 yılı Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu listesinde (ISO 500) Tırsan 152’nci sırada yer almaktadır.

Türkiye’nin en büyük treyler üretim fabrikasını 1993 yılında Adapazarı’nda açan Tırsan, 1998 yılından bu yana Almanya’nın Goch kentinde, 2012 yılından itibaren ise Rusya’nın Tula oblastında bulunan üretim tesisinde faaliyet göstermektedir. Bu yılın ağustos ayında şirket, Almanya’nın Ulm kentinde, ülkedeki ikinci üretim tesisini devreye almaya hazırlanmaktadır. Tırsan, Almanya gibi sektörün öncüsü bir ülkede doğrudan yatırımı olan ilk ve tek treyler üreticisidir. Şirketin bu üç ülkedeki dört üretim tesisi yarım milyon metrekareden fazla bir alanda faaliyet göstermektedir.

Tırsan, yıllık 20.000 ürün grubunda 100’den fazla farklı tipte treyler üretmektedir. 2002 yılında Almanya’nın en köklü ticari araç üreticilerinden biri olan Kassbohrer’ in tanker ve silo bölümünü satın alan Tırsan, 2007 yılında da tehlikeli madde taşımacılığında uzman Alman tanker üreticisi Hendricks’ i devralarak tehlikeli madde konusundaki bilgi birikimini yukarı taşıdı. 2002 yılından itibaren ADR mevzuatı çerçevesinde onaylı ve mevzuatlara uygun tanker ve silo üretimi yapmaya başlayarak, Türkiye’de tehlikeli madde taşımacılığı alanında uluslararası standartların uygulanması konusunda öncü rol oynamıştır.

Tırsan, akaryakıt taşımacılığından bitüm taşımacılığına, 1/00’den fazla farklı kimyasal maddenin taşınmasına yönelik olarak treyler üretmektedir. Türkiye’nin en çok tercih edilen ADR’ li treylerlerini üreten Tırsan, Türkiye’den başta Almanya olmak üzere, Avrupa ülkelerine ve Rusya’ya tehlikeli ve kimyevi madde taşımacılığına uygun treyler ihraç eden tek treyler üreticisidir.

Tırsan liderliğini Avrupa’ya taşıyor

2016 yılının ilk altı ayında en yakın rakibinden 5 kat daha fazla üretim gerçekleştirerek yurt içi treyler pazarında açık ara liderliğini sürdüren Tırsan, aynı dönemde treyler ihracatını rekor düzeyde artırdı.

Geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık iki buçuk kat artışla 2.257 adet treyler ihraç etti; ihracat geliri 62 milyon € oldu. Türkiye’den Avrupa’ya gerçekleştirilen treyler ihracatının %97’si Tırsan tarafından gerçekleştirildi.

Öte yandan, yılın ilk altı ayında hedef Avrupa pazarlarında trafiğe kayıt adetlerini geçen yılın aynı dönemine göre % 112 artıran şirket Avrupa’nın en hızlı büyüyen treyler üreticisi olmayı sürdürüyor.

Söz konusu dönemde Almanya’da satışlarını yıllık bazda yaklaşık üç kat artıran şirket, tanker/silo segmentinde Almanya’nın Saarland eyaletinde ilk sırada yer alırken, Thüringen, Sachsen-Anhalt ve Kuzey Ren-Vestfalya eyaletlerinde ise en çok satış yapan üçüncü üretici oldu.

Polonya’da yılın ilk yarısında tanker ve silo satışlarını yıllık bazda %48 artırdı. Tırsan, Polonya alüminyum akaryakıt tankeri piyasasında %26 pazar payı ile lider konumda bulunuyor.

Ocak-haziran döneminde Tırsan’ ın ADR mevzuatına uygun tipte treyler ihracatı %124 arttı, Avrupa bitüm tankeri pazarında liderliğini korudu. Tırsan 2002 yılından beri Avrupa’ya ADR’ li tanker ihraç ediyor

Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu bünyesinde 1968 yılında yürürlüğe giren Tehlikeli Maddelerin Karayollarında Uluslararası Taşınması Sözleşmesi’ ne (ADR) Türkiye 2009 yılında taraf olmuş, bu süreç 2010 yılında Birleşmiş Milletlerin Türkiye’nin üyeliğini resmen kabul edip bildirmesi ile tamamlanmıştır.

Bununla birlikte, sonradan yayımlanan uzatmalar bir kenara bırakılırsa ADR mevzuatı Türkiye’de 2014 yılında uygulanmaya başlanmıştır.

Buna karşın Tırsan, 2002 yılından bu yana ADR gerekliliklerine uygun treyler üretmekte ve bu araçları Avrupa’ya ihraç etmektedir. Avrupa Birliği zaten 2000 yılında yürürlüğe koyduğu ECE R-111 yönetmeliğine uyulmasını sıkı biçimde denetlemekte, ADR ve ECE R-111 mevzuatları şartlarını yerine getirmeyen araçların sadece tehlikeli madde taşımasına değil, topluluk üyesi ülkelerde alım satımına dahi müdahale etmektedir.

Dolayısıyla ülkemizde ADR yönetmeliğinin yayınlanmasından yıllar önce Tırsan tarafından üretilen, Almanya TÜV SÜD tarafından verilen tip onayına ve ADR sertifikasına sahip Kassbohrer marka tankerler Türkiye taşımacılık sektöründe bir miladı temsil etmektedir.

ADR yönetmeliği ülkemizde yayımlandıktan sonra tüm teknolojik ve üretim altyapısı hazır ve işlemekte olan Tırsan, kendi sektöründe ilk üretim  yeri uygunluğu ve ilk tasarım onay sertifikasını alan firmadır.

YORUMLAR

BENZER HABERLER