206 TIRSAN’ DAN TÜRK-ALMAN ÜNİVERSİTESİNE DESTEK

TIRSAN’ DAN TÜRK-ALMAN ÜNİVERSİTESİNE DESTEK

Tırsan üniversiteler ile birlikte yürüttüğü iş ortaklığına bir yenisini daha ekledi. Türk-Alman Üniversitesi ile birlikte ihtiyaçlara göre çözüm üretmek için protokol imzalandı. Tırsan, Ar-Ge  yatırımları ve akademik anlamda geleceğe dair yeni projelerde birlikte yer almak ve lojistik sektöründeki ihtiyaçlara yeni çözümler bulmak adına TürkAlman Üniversitesi ile protokol imzaladı.

İmza törenine, Tırsan Treyler Yönetim Başkanı Çetin Nuhoğlu, Türk-Alman Üniversitesini Destekleme Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Emre Can, Türk- Alman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil Akkanat, Koordinatör Prof. Dr. İzzet Furgaç, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ramis Mustafa Öksüzoğlu, Prof. Dr. Murat Atalı, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuzhan Çiçekoğlu, Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Tuba Conka Nurdan ve Fen Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Sibel Özenler katıldı.

Basın toplantısında yaptığı konuşmada Türk-Alman Üniversitesi’ nin çok önemli olduğunu vurgulayan Tırsan Treyler Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu bu protokolün hayatında yaşadığı en güzel günlerden biri olduğuna dikkat çekti. Nuhoğlu, “Öncelikle çok mutlu olduğumu belirtmek isterim, şahsım, şirketim, ülkem ve Türkiye’ deki gerçekten gurur kaynağımız olan Türk-Alman Üniversitesi adına. Ülkemizde böyle bir üniversitenin olması beni oldukça memnun ediyor.” dedi.

“Treyler sektörünü geliştirmek için çalışacağız”

Türk-Alman Üniversitesinin iki devletin yan yana kurduğu çok önem bir üniversite olduğuna dikkat çeken Çetin Nuhoğlu, birlikte Türkiye’ deki treyler sektörünün ihtiyaçlarını ve eksikliklerini giderebileceklerine değindi. Nuhoğlu, “Bizler bugün burada, Türkiye’deki treyler sektörünün ve lojistiğin geleceği konusunda beraber neleri geliştirebiliriz, uzun vadede katma değer yaratabilecek hangi alanlarda çalışabiliriz sorularını cevaplamak için bir araya geldik. Bu  konular Türkiye’deki yetkin kurumların yaratacağı sinerji açısından da ülke ve sektör adına sağlayacağı katma değer açısından da çok önemlidir. Biz de 1996 yılından beri Almanya’da da üretim yapan bir şirketiz. Hedeflerimiz, Türkiye’de sürdürdüğümüz liderliğimizi Almanya’da da sürdürebilmektir. Bu anlamda da bu iş birliğinin Tırsan’ ın en önemli dönemi olarak adlandırıyorum. En büyük ticari partnerimiz, en fazla taşımayı yaptığımız ve uluslararası nakliye konusunda işbirliği geliştirdiğimiz ülke Almanya’dır. Bu yüzden TAÜ sadece Tırsan’ a değil sektörümüze ve lojistik firmalarımıza da çok önemli katlılar sağlayacaktır. Bu anlamda emeği geçen herkese tekrar çok teşekkür ederim” açıklamasında bulundu.

”2018 yılında teknopark açacağız”

Bugünün kendileri için heyecan verici bir gün olduğunu ifade eden Türk-Alman Üniversitesini Destekleme Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Emre Can, Tırsan’ ın kendileri için çok önemli bir firma olduğunu sözlerine ekledi. Can, “Tırsan bizim ilk flört ettiğimiz firmaydı, bugün de bu imza töreninde iş birliğimizi resmiyete dökmek büyük başarı. Biz vakıf olarak iki devletin kurduğu üniversitenin eksiklerini, açıklarını gidermek üzere kurulmuş bir vakıfız. Türkiye’nin en modern, teknolojik teknoparkı yapılıyor. Biz 33 üniversite ve Almanya’daki tüm üniversitelerin tek çocuğuyuz. Türkiye devleti ve YÖK bizi destekliyor, binalarımız inşaat halinde. 2018 yılında teknoparkı açacağız ve Teknoparkta yüksek teknolojili ürünler üretmek için çalışacağız, ilk katılım sözünü de Tırsan’ dan almıştık. Bize hiç sorgulamadan varız diyen firma Tırsan’ dır. Biz Tırsan’ a ve teknolojiye çok değer veriyoruz” açıklamasında bulundu.

”Hedefimiz ülkemize katkıda bulunmak”

Yaptığı konuşmada Çetin Nuhoğlu’ na teşekkür eden Türk-Alman Üniversitesi Rektörü Prof. Halil Akkanat, devlet üniversitesi olmaktan mutluluk duyduklarını dile getirdi. Akkanat “Bizim için öncelikle önemli olan üniversitemizin, ülkenin ihtiyaçlarına katkı sağlamasıdır. Üniversitemizde sadece mühendislik eğitimi değil iktisadi idari bilimler, fen ve hukuk fakültelerinde yürüttüğümüz eğitim de kesinlikle yurtdışı ile işbirliği şeklinde yürütülecek şekilde dizayn edilmiştir. Öğrencilerimizin eğitimi de bu çerçeve içerisinde yürütülecek şekilde planlanmıştır. Akkanat, “Bizim nihai hedefimiz Almanya’nın sanayi ve akademik alanlarındaki tecrübelerini buraya taşıyarak burada o kurumsal yapıyı oluşturmaktır. Bu, üniversitemizin yönetim yapısına da yansımıştır. Bizim üniversitemiz diğer üniversitelerden farklı bir idari yapıya sahiptir. Öğretim Üyelerimizin en az %30’unun Almanya’dan gelmesinin zorunluluğu söz konusudur. Şu anda bu 3 yıllık dönemde bu oran %50-60′ lara ulaşmıştır” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

BENZER HABERLER