TIR Problemini Çözmek Amacıyla Devreye Alındı, Tam Tersi Oldu! Kapıkule’de Araç Kuyruğu Uzadıkça Uzadı!

TIR Problemini Çözmek Amacıyla Devreye Alındı, Tam Tersi Oldu! Kapıkule’de Araç Kuyruğu Uzadıkça Uzadı!

Kapıkule’de araç kuyruğu uzadıkça uzadı…

TIR PROBLEMİNİ ÇÖZMEK AMACIYLA DEVREYE ALINDI, TAM TERSİ OLDU! KAPIKULE’DE ARAÇ KUYRUĞU UZADIKÇA UZADI!

Türkiye’nin Avrupa’ya en önemli çıkış kapılarından Kapıkule’de TIR kuyruğu problemini çözmek amacıyla devreye alınan Randevulu Sanal Sıra Sistemi (RSS), büyük sıkıntı yarattı.

TAM TERSİ OLDU

Geçiş süresinin azalmadığını, aksine uzadığını belirten sektör temsilcileri, altyapının dijital sisteme henüz uygun olmadığını vurguluyor. Yaşanan problemler nedeniyle Kapıkule’deki TIR kuyruğu pazar günü bin 700 araçla rekor kırdı. Sektör geri adım beklerken uygulamada kararlı olan Ticaret Bakanlığı, tercihe bağlı olan sistemi önceki akşam nakliyecilere attığı mesajla uygulamayı zorunlu hale getirdiğini duyurdu.

SİSTEM DEVREDE

UND ve UTİKAD yetkilileri çözüm için bakanlık ve TİM yetkilileriyle görüşüyor. UND, sistemin sorunsuz işleyebilmesi için öncelik listesi hazırlayarak bakanlığa sundu. Ticaret Bakanlığı, sınır kapılarındaki TIR kuyruklarını minimuma indirmek amacıyla RSS’yi, Kapıkule’de 13 Temmuz tarihi itibarıyla pilot olarak başlatmıştı. Bir aylık pilot uygulamanın ardından sistem 13 Ağustos’ta kalıcı olarak devreye alındı.

YORUMLAR

BENZER HABERLER