79 TÜRK KARGO UÇAĞI KIRGIZİSTAN’ DA DÜŞTÜ 4′ Ü MÜRETTEBAT, 37 KİŞİ ÖLDÜ

TÜRK KARGO UÇAĞI KIRGIZİSTAN’ DA DÜŞTÜ 4′ Ü MÜRETTEBAT, 37 KİŞİ ÖLDÜ

Kırgızistan hava sahasında radardan kaybolan Türk kargo uçağı Bişkek’te binaların üzerine düştü. Feci kazada 4’ü mürettebat, 6’sı çocuk, 37 kişi hayatını kaybetti. ACT Havayolları’na ait Boeing 747-400F Jumbo Jet tipi kargo uçağı, Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’e iniş sırasında düştü. Kazada hayatını kaybeden mürettebatın isimleri belli oldu. Kazada Kaptan Pilot İbrahim Gürcan Dirancı, İkinci Pilot Kazım Ondül ile Yükleme Uzmanları Melih Aslan ile İhsan Koca öldü.

37 KİSİ HAYATINI KAYBETTİ, 6 KİŞİ YARALANDI

Uçakta 4 mürettebatın bulunduğu belirtilirken Kırgız makamlarının açıklamasına göre kazada çevre binalarda yaşayanlar dahil toplam 37 kişi hayatını kaybetti. Dördü ağır 6 kişi de olayda yaralandı.

 ÖNCE KAZAKİSTAN’A, SONRA HONG KONG’A UÇTU

İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan önceki gün kalkan TC-MCL tescilli Boeing 747-400F Jumbo Jet tipi kargo uçağı, önce Kazakistan’da Astana’ya, oradan da Hong Kong’a uçtu. Burada uçağı, Kaptan Pilot İbrahim Gürcan Dirancı, İkinci Pilot Kazım Öndül ile Yükleme Uzmanı (Load Master) Melih Aslan ve Teknisyen İhsan Koca teslim aldı.

BİŞKEK’E İNİŞİ SIRASINDA DÜŞTÜ

Kargosunu alan uçak, yerel saatle bugün 01.10’da Hong Kong’tan Bişkek’e gitmek üzere havalandı. Uçak Türkiye saati ile 04.45’te Bişkek Havalimanı’na inişi sırasında radar bağlantısı kesildi. Arama kurtarma ekipleri bölgeye sevk edilirken uçağın yanan enkazı pist yakınlarında bulundu.

ACİL DURUM BİLGİSİ VERMEDİLER

Kırgız Havacılık Otoritesi’nden alınan bilgiye göre pilotların herhangi bir acil durum bilgisi vermedikleri ancak iniş sırasında Bişkek Havalimanında görüş şartlarının düşük, bölgede yoğun sis olduğu belirtildi. Hava durumu raporlarına göre bulut tavana 100 feet’e (yaklaşık 33 metre) kadar inmişti. Görüş ise 150 metreydi. Kazanın ardından Kırgız Havacılık Otoritesi soruşturma başlattı.

AFGANİSTAN’DA İKİ BÜYÜK ACİL DURUM YAŞADI

Uçağın kaptan pilotu, Emeldi I Tava Pilot Kurmay Yarbay İbrahim Gürcan Dirancı, Hava Kuvvetleri’nden ayrıldıktan sonra MNG Havayollarında uçmaya başladı. Daha sonra buradan iddiaya göre kaptan pilot yapılmadığı için istifa etti. Dirancı, daha sonra ACT’ ye geçti. İkinci pilotluğu döneminde Dirancı Afganistan’da iki büyük tehlike atlattı. Afganistan’da Bagram Hava Ussü’ne kargo taşıyan uçak, 1 Mart 2010’da sol ana iniş takımının katlanması nedeniyle gövde üzerine indi. Kazada kullanılamaz hale gelen ACT Havayolları’na ait A300B4 tipi uçağın ikinci pilotu İbrahim Gürcan Dirancı’ydı. Dört yıl sonra açıklanan kaza raporunda sol ana iniş takımında korozyon oluştuğunun tespit edildiği ancak yetersiz bakım uygulaması yapıldığı belirlendi. Dirancı’nın görev yaptığı bir başka ACT uçağının ise Afganistan’da havada motorunun patlama sesi ile durduğu ve acil iniş yaptığı öğrenildi.

HİLLARY CLINTON TEŞEKKÜR ETMİŞTİ

Uçağın ikinci pilot koltuğunda ise Emeldi Hava Pilot Tuğgeneral Kazım Ondül oturuyordu. Ondül, Albay rütbesindeyken Afganistan’da Kabil’de görev yapmıştı. ABD eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın Afganistan ziyaretinde Ondül kendisini karşılamıştı. Clinton düzenlediği basın toplantısında Kazım Ondül’e teşekkür etmişti. İddialara göre Öndül’ün de aralarında bulunduğu 7 kişilik pilot ekibi hiç havayolu tecrübesi olmamasına rağmen alınıp 747 Jumbo Jet’te ikinci pilot olarak uçmaya başlamıştı.

YORUMLAR

BENZER HABERLER