86 “TEKNOLOJİYİ VE AKILLI SİSTEMLERİ ELE ALACAĞIZ”

“TEKNOLOJİYİ VE AKILLI SİSTEMLERİ ELE ALACAĞIZ”

EMRE ELDENER UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı;

“Lojistik sektörü açısından çok önemli olan Uluslararası Logitrans Transport Lojistik Fuarı’ na bu yıl sekizinci kez katılıyoruz. 10’uncu holdeki 421 numaralı stantda ziyaretçilerimizi ağırlıyoruz. Avrupa, Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Orta Asya ülkeleri fuarda bir araya gelerek sektörün uzmanlarını buluşturuyor. Katılımcılar; yeni iş fırsatları, sektörel ilişkiler ve iş birlikleriyle fuardan ayrılıyor. Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği’nin (UTİKAD) gündeminde olan TİO Yönetmeliği, Yeni Gümrük Kanunu çalışmaları ve döviz kurlarındaki dalgalanmanın ithalat ve ihracata etkileri, Blockchain ve Endüstri 4.0 fuarın ana temalarından olacak.

Öte yandan UTİKAD olarak lojistik sektörü ve üyelerimiz için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Özellikle bu sene gerçekleştirdiğimiz Geleceğin Lojistiği Zirvesi, sektörde büyük ilgi gördü. Endüstri 4.0’ı, akıllı sistemleri, bilişim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri konuştuğumuz zirvede, geleceğe dair farkındalığımızı yansıttık. 2019 yılında da UTİKAD olarak sektörün ve yurt ekonomisinin ileriye dönüşümünü destekleyecek bir zirve ile paydaşlarımızla buluşmayı planlıyoruz.

Sektör şu an özellikle döviz kurları noktasında telaşlı

UTİKAD olarak şu andan önemli gündem maddelerimiz açılan İstanbul Havalimanı ile döviz kuruna yönelik yaşan gelişmeler oluşturuyor. İstanbul Havalimanı’nın açılışına bağlı olarak gelişen taşınma süreci özellikle hava kargo firmaları açısından zor geçmekle birlikte UTİKAD bünyesindeki Havayolu Çalışma Grubu, süreçle ilgili çalışmalarını yaptı. Havayolu Çalışma Grubumuz; gerek bakanlık, THY ve İGA ile gerekse kendi içinde yaptığı görüşmelerle taşınma sürecini sonuçlandırmaya çalışıyor. Bu sürecin her aşamasına ve çözümlerine ilişkin dernek bünyesinde çalışmalarımızı yapıyoruz. Öte yandan sektör, şu anda özellikle döviz kurları noktasında çok telaşlı. Konuyla ilgili çalışmaları yaptık ve bakanlığa resmi yazımızı ilettik. Çözüme İlişkin cevap bekleme aşamasındayız. Konuyu takip ediyoruz.

Bir diğer önemli konu ise 6 Temmuz 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan ve Ocak 2019’da yürürlüğe girecek olan Taşıma İşleri Organizatörlüğü Yönetmeliği. Söz konusu yönetmelik ile getirilen Taşıma İşleri Organizatörlüğü Yetki Belgesi için başvurular başladı. Bu başvuru sürecinde üyelerimize elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz. Özellikle şimdiye kadar denizyolu taşımacılığında hiçbir yetki belgesine ihtiyaç duymadan forwarderlik yapabilen firmalar ilk kez yetki belgesi almak durumunda kalacak. “

YORUMLAR

BENZER HABERLER