75 TAŞIMACILAR 20 BİN BELGE BEKLİYOR

TAŞIMACILAR 20 BİN BELGE BEKLİYOR

Uçak krizi sonrası en önemli pazarlarından biri olan Rusya’ya taşıma yapamayan Türk nakliyeciler, Putin’le yapılacak görüşmeden umutlu. Nakliyeciler en az 20 bin adet ikili taşıma izin belgesinin Türk tarafına verilmesini bekliyor. Yaşanan uçak krizi sonrasında en önemli pazarlarından biri olan Rusya’ya taşıma yapamayan Türk nakliyeciler, 9 Ağustos’ta, St Petersburg’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devleti Başkanı Vladimir Putin ile yapacağı görüşmeden umutlu.

Nakliyeciler, toplam 40 bin taşıma ihtiyacının yarısı olan 20 bin adet ikili taşıma izin belgesinin Türk tarafına verilmesini istiyor. Uluslarararası Nakliyeciler Derneği (UND) İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, Putin ile yapılacak görüşmenin hem Rusya ile ticaret hem de taşımacılar için tarihi bir fırsat olduğunu vurgulayarak, “Her iki ülke devlet başkanının St Petersburg’da bir araya gelecek olmaları büyük fırsat. Taşımacılar da turizm kadar bu olumsuz süreçten etkilendi ve sıkıntıya girdi. Hükümetimizin, etrafımızdaki dost ülkeleri arttırma politikasının Rusya’da ilk meyvelerini vermesini ve bu güzergahtaki sorunların çözülmesini diliyoruz” dedi.

100 milyon $’ı komşuya kaptırıyoruz

Toplam taşıma ihtiyacının yıllık 40 bin sefer olduğu Rusya güzergahında ikili izin belgenin bu sayının ancak dörtte biri kadar olduğunu dile getiren Fatih Şener,” Yaşanan uçak krizi ile bu kotayı dörtte bire düşüren Rusya taşıma izinlerini 2 bin olarak açıkladı. Türk tarafının yeni kotayı kabul etmemesi üzerine iki ülke 2016 yılı için karşılıklı olarak belge teati etmedi. Oysa, Sayın Cumhurbaşkanımız 2014 yılında yine Rusya ile taşıma krizi yaşandığında 24 Ağustos günü Rusya Devlet Başkanı Sayın Putin ile konuşmuş ve geçiş belgesi sorununda çözüm sözü almıştı. Maalesef Rusya tarafındaki bürokratik yapı çözüm için bir adım atmadı” dedi. Şener, Türk araçlarına yeteri kadar izin vermeyen Rus araçları da ülkemize yeteri kadar gelmeyince bu ülkeye yapılan ihracat için her yıl yaklaşık 100 milyon dolar dövizin Moldovya, Bulgaristan, Gürcistan gibi yabancı ülke taşımacılarına gittiğini dile getirdi. Şener, “Türkiye olarak kendi filomuz işsiz dururken, Rusya’ya mal ihraç etmek için yabancı araçlardan hizmet ithal etmek zorunda kalıyoruz” dedi.

YORUMLAR

BENZER HABERLER