108 SU MANZARALARI SERGİSİ YOĞUN İLGİ ÜZERİNE UZATILDI

SU MANZARALARI SERGİSİ YOĞUN İLGİ ÜZERİNE UZATILDI

Büyük bir kısmı ilk kez sergilenen ve tamamı Arkas Koleksiyonu’na ait “Su Manzaraları” seçkisi yoğun ilgi üzerine yeni yıla uzadı. 3 ayda 15 binin üzerinde sanatseveri ağırlayan sergi, 25 Şubat ‘a kadar kapılarını açık tutacak.

Arkas Sanat Merkezi, Arkas Koleksiyonundan derlenen “Su Manzaraları” seçkisi ile Avrupa peyzaj resminin önemli temsilcilerini bir araya getiriyor. 19. yüzyılın ilk yarısından 20. yüzyılın ikinci yarısına uzanan sürece tarihlenen 88 yapıt, Eugene Bodin’den Jean-Baptiste Camille Corot’ya, Maurice de Vlaminck’ten Francis Picabia’ya, Henri Lebasque’dan Hippolyte Camille Delpy’e dek 70 sanatçının imzasını taşıyor.

19. yüzyılda Sanayi Devrimi’yle yaşanan sosyo-ekonomik dönüşümlerin sanatta yarattığı kırılmayı ve başta romantizm olmak üzere ön ayak olduğu yeni akımları manzara resmi üzerinden izleme olanağını sunan sergi; tüm doğal güzelliğiyle Avrupa coğrafyasını da gözler önüne seriyor.

Büyük bir kısmı ilk kez sergilenen ve tamamı Arkas Koleksiyonu’na ait olan eserler 150 senelik tarihi akışa tanıklık etme fırsatı sunarken, Paris’in sanat dünyasının başkenti olduğu dönemin sanatsal hareketliliğini de gözler önüne seriyor. Birçok farklı yaklaşımdan ilham alan bu 88 eser, dönemin yetenek yoğunluğunu ifade ediyor. Işığın, gölgenin, gerçekçiliğin ve duygusallığın delilleri olduğu kadar, Fransa’dan İngiltere’ye, İstanbul’dan Venedik’e görülen dünyayı tuval ve kâğıt üzerine kişisel biçimlemenin de en önemli örneklerini buluşturuyor.

YORUMLAR

BENZER HABERLER