423 SAMSUNPORT, KONTEYNER RIHTIMI VE SIVI TERMİNALİ YATIRIMINA HAZIRLANIYOR

SAMSUNPORT, KONTEYNER RIHTIMI VE SIVI TERMİNALİ YATIRIMINA HAZIRLANIYOR

Samsun Konteyner taşımacılığında TEU bazında yüzde 7′ lik artış sağlayan Samsunport, 2016 yatırım planlarını belirledi. Şirket, -13 metre derinliğe sahip bir konteyner rıhtımı ve sıvı terminali yatırımı için hazırlığa başladı.

Konteynerde 250 bin TEU/YIL genel yükte de 11 bin 500 Ton/yıl elleçleme kapasitesine sahip Samsunport, 2014 yılında 3.8 milyon yüke hizmet verdi. Samsun limanında geçtiğimiz yıl artan bir trenle devam eden konteyner taşımacılığı kapsamında da yaklaşık 50 bin TEU konteyner elleçlenirken, 2014 ve 2015 yılları 10 aylık verilere göre, konteyner taşımacılığında TEU bazında yüzde 7′ lik artış sağlandı. 2010’dan bu yana limana 50 milyon dolar tutarında yatırım gerçekleştirdi.

Yatırımlara, 2016’da da devam edeceklerini açıklayan Ceynak Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Berzan Avcı, “Liman dışındaki terminallerde önümüzdeki yıl yatırım yapmayı planlıyoruz. Şu an için yeni bir dry port için çalışmamız devam ediyor. -13 metre derinliğe sahip yeni bir konteyner rıhtımı da yapmayı planlıyoruz. Liman alt ve üst yapısı anlamında yatırımların büyük bir kısmı tamamlandı. Müşteri taleplerine karşın önümüzdeki yıl farklı yatırımlara gidilebilir. Konteyner altyapısına yapmış olduğumuz ve daha da yapacağımız yatırımlar bunun bir örneğidir. Yine bu kapsamda likit dökme sıvı terminali (bitkisel yağ) yatırım kararlarımız arasında olup bu konuda pazar araştırmalarımız devam etmektedir” diye konuştu.

YORUMLAR

BENZER HABERLER