142 RUSYA BİZİ ENGELLERKEN KENDİ TIR’ LARINI YAKTI

RUSYA BİZİ ENGELLERKEN KENDİ TIR’ LARINI YAKTI

Rusya ile Türkiye arasındaki taşımacılıkta kullanılan ve 31 Ocak’a kadar geçerli olan geçiş belgeleri yenilenemedi. Türk TIR’ları uçak krizi sonrası zaten Rusya’ya giremiyordu. Ancak önceki güne kadar Türkiye’ye mal satmaya devam eden Rusya’nın da TIR’ları artık Türkiye’ye giremeyecek. Rusya, Türkiye ile yaşadığı siyasi kriz sonrası Türk TIR’larına kapılarını kapatmıştı.

Rusya ve Türkiye arasındaki karayolu taşımacılığı anlaşmasında yıllardır süren sıkıntılar, son krizin de etkisiyle, zaten zor durumdaki dış ticareti tamamen ‘durma noktasına’ getirdi. İki ülke 2016 yılına dair geçiş belgeleri üzerinde anlaşma sağlayamayınca, Türk ve Rus plakalı TIR’ların karşılıklı seferleri imkansız hale geldi. Uçak krizi sonrası zaten Türk TIR’larına kapılarını kapatan Rusya şimdi kendisi de Türkiye’ye giremez oldu. Ekonomik kriz ile boğuşan Rusya karşılıklı geçiş belgesi alınamaması sebebiyle Türkiye’ye de mal satamayacak. Geçen yıldan kalan geçiş belgelerini kullanma süresi 31 Ocak’ta dolduğu için dünden itibaren teorik olarak iki ülkeye ait TIR’lar birbirlerinin topraklarında yol alamayacak.

KENDİ AYAĞINA SIKTI

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Rusya ile her yıl karşılıklı olarak taşıma için izin belgesi alışverişi yapılıyordu. Ruslar Türkiye’nin ihtiyacı olan 36 bin adetlik geçiş belgesi yerine 9 bin belgeyi zor veriyorlardı. Ancak uçak krizi sonrası bu belge alışverişi askıya alındı. Dolayısıyla bize belge vermediler. Zaten Türk TIR’larını da Rusya sınırından içeriye almadılar. Buna karşın Rus TIR’ları Türkiye’ye ticaret yapıyordu. Ruslar’ ın bize belge vermemesi sonrası Türk tarafı da belge vermeyi kesti. Belgelerin kullanım tarihi 31 Ocak’a kadar geçerliydi. Şimdi Ruslar da Türkiye’ye giremeyecek ve mal satamayacaklar. Rusya dolayısıyla kendi ayağına sıkmış oldu.”

AKTARMA SEÇENEĞİ

Anlaşmalar kapsamında bu yıla kadar Rusya ve Türkiye birbirlerinin taşımacılık şirketlerine 8’er bin geçiş belgesi veriyordu. Rus tarafı bu rakamları düşürdü ve 2016 teklifini 2 bin geçiş belgesi olarak belirledi. Bu teklifi Türk tarafı reddetti. Şu aşamada iki ülke araçlarına belge verilmediği için, mal taşımacılığının mecburen üçüncü ülke araçlarıyla ya da üçüncü ülkeler üzerinden ‘aktarmalı’ gerçekleşmesi planlanıyor.

YORUMLAR

BENZER HABERLER