762 RO-RO LİMANI 110 BİN ARACI TRAFİKTEN ÇIKARIYOR

RO-RO LİMANI 110 BİN ARACI TRAFİKTEN ÇIKARIYOR

Avrupa’ nın birçok ülkesine yatırımları bulunan Türkiye’nin intermodal taşımacılık alanındaki lider şirketi Ekol Lojistik, Yalova Topçular’ da gelecek yıl devreye sokacağı yeni Ro-Ro Limanı ile 2015 rakamlarıyla yaklaşık 100 bin aracı trafikten çıkartıyor. Projeyle 100 bin araç ana arter ve köprüleri kullanmayacağı için trafik yoğunluğu azalacak, dört milyon kilometre yol, 1,5 milyon litre dizel yakıt tasarrufu sağlanacak.

Yalova Topçular’ daki projenin ilk etap maliyeti arazi satın alma bedeliyle birlikte 40 milyon dolar olacak. Amaç, mevcut durumda Haydarpaşa Limanı’nda yürütülen yurt dışı operasyonlarını Yalova Topçular mevkiine aktarmak. Yeni Ro-Ro Limanı sayesinde, bugün yürütülen operasyonlar nedeniyle oluşan şehir içi trafiği azalacak, belirli saatlerdeki trafik yasakları nedeniyle oluşan operasyonel verimsizlik en alt düzeye indirilecek; Gebze, Bursa, İzmit, Eskişehir gibi üretim merkezlerine daha yakın bir lokasyonda verilecek hizmet nedeniyle kilometre tasarrufu da sağlanacak. Bizim gibi özel otomobiliyle seyahat edenler de İstanbul FSM Köprüsü’ nde, İzmit-İstanbul TEM otoyolunda trafiği yavaşlatarak sinirlerimizi ayağa kaldıran TIR’ ların sayısının azaldığını görecek.

Avrupa yakasından yurt dışına deniz yoluyla gönderilecek mallar önce Ambarlı’daki Kumport Limanı’ ndan İDO’ nun feribotlarıyla aynı şirketin Yalova Topçular’ daki limanına getirilecek. Türkiye’nin ihracata yönelik üretiminin önemli bir bölümünün gerçekleştiği Gebze bölgesinin malları da yine İDO’ nun feribotlarıyla Topçular’ a ulaştırılacak. Bursa ve İzmit – Sakarya bölgesinin üretimi de karayoluyla Topçular’ a getirildikten sonra Ekol Lojistik’in Ro-Ro Limanı’nda gümrükten geçerek Ro-Ro gemileriyle ihraç pazarlarına ulaştırılacak. İDO’ nun geçen Ambarlı’ dan başlayan deneme seferleri bu projenin çok olumlu sonuçlar vereceğini gösteriyor.

 

YORUMLAR

BENZER HABERLER