161 REYSAŞ’ TAN ATILAN İŞÇİLER DİRENİŞTE

REYSAŞ’ TAN ATILAN İŞÇİLER DİRENİŞTE

ESKİŞEHİR’DEKİ Reysaş Taşıt Muayene İstasyonlarında DİSK Nakliyat-İş Sendikası‘nın örgütlenmesi 9 ay önce tamamlandı, ama işten atmalar sürüyor. Son olarak 15 Nakliyat-İş üyesi işçi tazminatsız işten atıldı. İşyeri önünde direnişe başlayan işçiler dün istasyonun önünde eylem yaptı, işlerine geri dönene dek mücadele edeceklerini duyurdu.

Eylemde konuşan Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, “Sendikasına, el emeğine, geleceğine, onuruna sahip çıkan üyelerimiz işe geri alınıncaya, Reysaş’ta toplu iş sözleşmesi imzalanıncaya kadar haklı ve onurlu mücadelemiz devam edecek. Reysaş işverenini uluslararası ve ulusal sözleşmelerle, anayasa ve yasalarla güvence altına alman örgütlenme, sendikaya üye olma hakkına saygı göstermeye  çağırıyoruz” dedi.

Nakliyat-İş, 141 işçinin çalıştığı şirkette şubat ayında örgütlenmeye başlamış ve işçilerin çoğunu üye yaparak çoğunluk tespiti için Bakanlığa başvurmuştu. Bu süreçte 14 sendika üyesi işten atılmış, arabulucu aşamasında yapılan görüşmeler sonucu bu işçiler işe geri alınmıştı.

(Kaynak : Birgün)

YORUMLAR

BENZER HABERLER