56 ‘REKABETTE GERİLEDİK’

‘REKABETTE GERİLEDİK’

Lojistik sektörü Küresel Rekabetçilik Endeksi’nde 45. sıradan 53’e geriledi. UTİKAD’ a göre gerilemenin sebebi kamu müdahaleleri.

Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (UTİKAD) Yönetim Kurulu Başkanı Emre Eldener, lojistik sektöründe yaşanan kamu müdahalelerinin sektörün küresel alandaki rekabetçi yapısını ve yatırım ortamını zedelediğini söyledi. Bu sebeplerle Dünya Bankası’nın Lojistik Performans Endeksi’nde 2012’de 27. sırada yer alan Türkiye’nin 2016’da 34’üncülüğe gerilediğini hatırlatan Eldener, Dünya Ekonomik Forumu tarafından hazırlanan Küresel Rekabetçilik Endeksi’nde ise Türkiye lojistiğinin 137 ülke arasında 45. sıradan 53’e gerilediğini aktardı.

Kesintisiz taşıma şart

Sektör ve kamu idaresi arasındaki koordinasyonun ortak anlayışla sağlanması gerektiğini kaydeden Eldener, mevzuat düzenlemelerinin sektör faaliyetlerini destekleyici nitelikte yapılmasını istediklerini kaydetti. Sektörün bir diğer sorunu ise demiryolu taşımacılığının yüzde 1’in bile altında kalması. Dış ticaretin yüzde 62’sinin denizyoluyla, yüzde 23’ünün karayoluyla, yüzde 14’ünün de havayoluyla yapıldığını ifade eden Eldener, “Demiryolu taşımacılığına önem verilmeli ve kesintisiz taşıma hayata geçirilmeli” diye konuştu.

YORUMLAR

BENZER HABERLER