98 ORTADOĞU’ YA TAŞIMALAR YÜZDE 15 AZALDI, RUSYA’ YA YÜZDE 900 ARTTI

ORTADOĞU’ YA TAŞIMALAR YÜZDE 15 AZALDI, RUSYA’ YA YÜZDE 900 ARTTI

UND İLK ÇEYREK TAŞIMACILIK RAPORUNU AÇIKLADI: Ortadoğu’ya taşımalar yüzde 15 azaldı, Rusya’ya yüzde 900 arttı

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND), ilk çeyrek Taşımacılık İstatistikleri Raporu’ nu yayınladı. 2018 yılı ilk çeyreğinde, Türk araçları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4 düşüş ile 299 bin adet, yabancı araçlar ise yüzde 14 büyüme ile 85 bin 977 adet taşıma yaptı ve toplamda geçen yıl ile aynı seviyelerde 385 bin 282 adet ihracat taşıması gerçekleştirildi.

Suriye’ye yapılan taşımalar yüzde 30 düştü. Irak pazarı, geçen yıla oranla yüzde 10 düşüş gösteriyor. Irak ve Suriye’deki düşüş Ortadoğu ülkeleri toplamını da etkilediği için Ortadoğu’da yüzde 15 düşüş olduğu görülüyor. Avrupa’nın genelinde yaşanan artış eğilimi özellikle komşu ülkelerde; (Romanya %25, Yunanistan %13, Bulgaristan %24) olumlu etkilere sebep oldu. Polonya, Macaristan ve Avusturya gibi Orta Avrupa ülkelerinde de yüzde 22’ye varan artışlar oldu. 2018 yılı ilk çeyreğinde Avrupa ülkelerine yüzde 9 artış yaşandı.

BDT ve Orta Asya ülkeleri yüzde 17 oranında artış oldu. En fazla artış Rusya’ya oldu. BDT ülkelerine yapılan taşımalarda en önemli yere sahip Rusya Federasyonu’na bakıldığında ihracat taşımalarında yüzde 937 Oranında artış olduğu görüldü. Bununla birlikte, ulaşımın Rusya üzerinden transit geçerek daha rahat sağlandığı güzergâhlarda da taşımaların arttığı görülüyor.

Yabancı araçların payı yüzde 22, Türk araçların payı ise yüzde 78 olarak gerçekleşti. Bu yıl yabancı araçların da ihracat taşımalarında sayılarını artırması ile Türklerin taşımacılıktaki Pazar payları düştü. Yabancı taşımacılar arasında başta Bulgaristan, İran, Romanya ve Gürcistan araçları olmak üzere ciddi oranlarda artışlar yaşandı.

 

YORUMLAR

BENZER HABERLER