262 OMSAN LOJİSTİK, DEMİRYOLUNDA İKİ BÜYÜK PROJEYİ HAYATA GEÇİRDİ

OMSAN LOJİSTİK, DEMİRYOLUNDA İKİ BÜYÜK PROJEYİ HAYATA GEÇİRDİ

SİVAS VE HATAY ARASINDA YILLIK 2 MİLYON TON CEVHER TAŞIYOR

Yurt içi ve dışında geniş çerçevede lojistik hizmet veren Omsan Lojistik, faaliyetlerinde demiryoluna da ağırlık veriyor. Demiryolu taşımacılığının gelişmesi adına iki büyük demiryolu projesini hayata geçiren firma, projelerden biri ile Sivas’ın Divriği ilçesi ve Hatay’ın Payas ilçesi arasında yıllık 2 milyon ton cevher taşıyor. Her gün karşılıklı üç blok tren çalıştıran Omsan, yine demiryolu taşımacılığı alanında bir başka yeniliğe daha imza attı. Bir diğer projesiyle Türkiye’de ilk kez demiryoluyla yurtiçinde otomobil taşımacılığına başlayan firma, İzmit Köseköy’den MersinYenice’ye yaptığı haftalık her seferde 204 otomobil taşıyor.

Otomotiv, demir-çelik, çimento, inşaat, akaryakıt, tekstil, perakende, gıda ve iletişim sektörleri başta olmak üzere, birçok sektörün önde gelen firmalarına geniş çerçevede faaliyet gösteren ve bugün itibarıyla 762 araçlık Özmal karayolu nakliye filosu ile hizmet veren Omsan’ın, ayrıca özmal 82 vagon ve 180konteynerden oluşan demiryolu filosu, 30 bin DWT büyüklüğünde kuruyük, 4 bin 500 DWT büyüklüğünde pnömatik tahliye sistemine sahip çimento gemisi de bulunuyor.

2017’de 1 milyar TL ciro elde etti

Öte yandan firmanın yurt içi ve dışında toplam 1.2 milyon metrekarelik açık ve kapalı alana sahip lojistik merkezleri; İstanbul, Kocaeli, İzmir, Bursa, Ankara, Fransa ve Fas’da yerleşik toplam 220 bin metrekarelik depoları bulunuyor. Entegre lojistik hizmeti veren Omsan’ın İstanbul’da genel müdürlüğü, İç Anadolu, Ege, Akdeniz ve Karadeniz’de bölge müdürlükleri, Fransa, Romanya, Rusya, Fas ve Kazakistan’da şirketleri bulunuyor. 2017 yılında 1 milyar liralık ciro elde eden Omsan’ın bu yılı da belirlediği bütçe hedefleri doğrultusunda tamamlayacağı öngörülüyor.

Omsan Lojistik, bu yıl 12’ncisi düzenlenen Logitrans Fuarı’nda ziyaretçilerini dokuzuncu kez ağırlıyor. Fuarda 9’uncu salonda yer alan ve 45 metrekare alana sahip 305 numaralı stantta ziyaretçilerini ağırlayacak olan firma, ziyaretçilerine yurt içi ve dışı karayolu, denizyolu, havayolu, demiryolu taşımacılığı, depolama, dağıtım, antrepo yönetimi, araç lojistiği, hava kargo ve proje taşımacılığı hizmetleri hakkında detaylı bilgi sunacağının aktarıldığı açıklamada “Logitrans’ın, taşımacılık ve lojistik alanında karar vericileri bir araya getiren, önemli bir fuar olduğunu düşünüyoruz” denildi.

Öte yandan, Omsan Lojistik’in fuar kapsamında 2017’de sekizinci kez dağıtılan Atlas Lojistik Ödülleri’ nde iki farklı kategoride ödüllendirildiği kaydedildi. Firma yetkilileri konuyla ilgili yaptıkları açıklamada, “TCDD Taşımacılık ile imzalanan anlaşma ile Türkiye’nin ilk özel demiryolu işletmecisi olan Omsan, Jüri Özel Ödülleri kategorisinde İlk Özel Tren İşletmeciliği Projesi ile ödüle layık görüldü. Omsan, aynı zamanda sekizinci kez üst üste Uluslararası Taşıma İşleri Organizatörleri (R2) kategorisinde ise en başarılı lojistik şirketi seçilerek bu ödülü geleneksel hale getirdi” ifadelerine yer verdi.

(kaynak: Araştırma Servisi)

YORUMLAR

BENZER HABERLER