159 OMSAN, BU YIL 1 MİLYAR LİTRE TEHLİKELİ YÜK TAŞIMAYI HEDEFLİYOR

OMSAN, BU YIL 1 MİLYAR LİTRE TEHLİKELİ YÜK TAŞIMAYI HEDEFLİYOR

Tehlikeli madde taşımacılığı ile birçok firmaya hizmet veren Omsan, bu yıl taşıdığı tehlikeli yük miktarını yaklaşık iki kat artırmayı hedefliyor. Tehlikeli madde taşımacılığında 2017’de 7.5 milyon kilometre yol kat ederek, 550 milyon litrelik ürün taşıdıklarını bildiren Omsan Lojistik Genel Müdürü Hakan Keskin, bu yıl 13 milyon kilometre yol kat etmeyi ve 1 milyar litre ürün taşımayı hedeflediklerini söyledi. Bu alandaki yatırımlarının sürdüğünü kaydeden Keskin, “2017 yılında filomuza tehlikeli madde taşımacılığına yönelik 92 araç ekledik. Ayrıca 10 adet de akaryakıt yarı römork yatırımı yaptık. Böylece 125 adet motorlu araç ve 60 adet tanker yarı römorka ulaştık” dedi.

Tehlikeli maddenin iş hacimlerinin yaklaşık yüzde 4’ünü oluşturduğunu açıklayan Hakan Keskin, bu yıl tehlikeli madde taşımacılığı alanında yatırım yaparak, pazar paylarını artırmayı hedeflediklerini söyledi. Yapacakları işbirlikleri kapsamında araç yatırımına davam edeceklerini kaydeden Keskin, ayrıca 2019’da tehlikeli maddelerin depolanmasına yönelik çalışmaların da sürdüğünü aktardı.

Demirören Enerji grubuyla üç yıllık anlaşma imzaladıklarının altını çizen Hakan Keskin, söz konusu anlaşma kapsamında İzmir Aliağa ve Kocaeli Dilova’nın yanı sıra Kırıkkale-Samsun arasında toplam 13 araç ve 15 taşıma operatörüyle Total istasyonlarına akaryakıt taşıma hizmeti verdiklerini anlattı. Keskin, ayrıca Air Liquide’ in Ankara/Polatlı, İzmir/Aliağa ve İzmit Kartepe tesislerinden yurt genelindeki müşterilerine 2012’den bu yana özel eğitimli sürücüleriyle endüstriyel sıvılaştırılmış gaz (oksijen, azot ve argon) taşımacılığı yaptıklarını aktardı.

2006’dan bu yana atık yağ taşıyor

Hakan Keskin, tehlikeli madde taşımacılığında uzmanlaştıkları bir başka alanın ise atık yağ taşımacılığı olduğunu söyledi. Petrol Sanayi Derneği’nin (PETDER) geri dönüşüm lojistiği kapsamında Atık Yağların Yönetimi Projesi’nde uzun süredir yer aldıklarını açıklayan Keskin, proje kapsamında petrol ürünleri ile madeni yağların kullanımı sırasında ve sonrasında oluşan atık motor yağlarının toplanması, taşınması, depolanması ve bertarafı konusunda 2006’dan bu yana nakliyeden sorumlu iş ortağı olarak yer aldıklarını bildirdi.

Omsan Lojistik hakkında bilgi veren Keskin, İstanbul’daki genel müdürlüğün yanı sıra İzmir, Ankara, Mersin ve Samsun’da bölge müdürlüklerinin bulunduğunu dile getirdi. Keskin; Fransa, Romanya, Fas ve Kazakistan’da ise şirketlerinin olduğunu aktardı. Karayolu nakliye filolarınının 887 özmal ve yaklaşık 600 kiralık araçtan oluştuğunu belirten Keskin, demiryolu filosunda ise 82 adet özmal ve 430 adet kiralık vagon, 15 adet kiralık lokomotif, 180 adet konteyner bulunduğunu kaydetti. Keskin, ayrıca 30 bin DWT büyüklüğünde kuru yük ve 4 bin 500 DWT büyüklüğünde pnömatik tahliye sistemine sahip çimento gemileri ile denizyolunda da faaliyet gösterdiklerini bildirdi.

BP için yılda 900 bin metreküp akaryakıt ve otogaz dağıtacak

OMSAN olarak 2017’de BP ile beş yıllık akaryakıt ve LPG taşıma anlaşması imzaladıkları bilgini veren Hakan Keskin, anlaşma ile BP’nin bayilerine SEÇ-G kuralları doğrultunda akaryakıt ve otogaz dağıtımı hizmeti verdiklerini açıkladı. Anlaşma kapsamında Euro 6 normlarına uygun ve ADR standartlarında 65’i sıfır olmak üzere 81 araç yatırımı yaptıklarını söyleyen Keskin, “2017′ nin Mayıs ayında başlayan operasyonun geçiş süreci, 2017 Eylül ayında tamamlandı. Bu doğrultuda 190’ı tanker operatörü olmak üzere 210 kişiye istihdam sağladık. Yılda yaklaşık 10 milyon kilometre yol kat ederek 900 bin metreküp akaryakıt ve otogaz dağıtımı yapacağız” diye konuştu.

Demiryolu ile otomobil taşımacılığına başladı

Öte yandan Türkiye’deki taşımalarda . ağırlığın demiryoluna .kaydırılmasının önemine vurgu yapanı Hakan Keskin, “Demiryolu taşımacılığına katkıda bulunmak amacıyla iki adet demiryolu projesini hayata geçirdik. Bu kapsamda Sivas Divriği-Hatay Payas arasında 1.8 milyon ton cevher taşıyoruz. Her gün karşılıklı üç blok tren çalıştırıyoruz. Ayrıca Türkiye’de demiryolu ile yurtiçinde otomobil taşımacılığına başladık. İzmit Köseköy’ den Mersin Yenice’ye haftalık yaptığımız her seferde 204 otomobil taşıyoruz” açıklamasını yaptı.

 

YORUMLAR

BENZER HABERLER