269 NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ, 6. DIŞ TİCARET VE LOJİSTİK ZİRVESİ’Nİ DÜZENLEDİ

NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ, 6. DIŞ TİCARET VE LOJİSTİK ZİRVESİ’Nİ DÜZENLEDİ

Nişantaşı Üniversitesi Sadabad Kampüsü’nde gerçekleştirilen “6. Dış Ticaret ve Lojistik Zirvesi” nde Türkiye’nin dış ticaretinin yanı sıra lojistik sektörünün gelişimi ve sektörde çalışacak öğrencilerin kariyer planlamaları değerlendirildi.

Bu yıl 6.sı düzenlenen Nişantaşı Üniversitesi Dış Ticaret ve Lojistik Zirvesi’ne, Nişantaşı Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Levent Uysal’ın özel davetlisi olarak Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin katıldı. Nişantaşı Üniversitesi Sadabad Yerleşkesi’ nde gerçekleşen zirveye, İHKİB (İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçılar Birliği) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, TOBB Türkiye Otomotiv Ticaret Meclisi, Mermerler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Mermer, DEİK (Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu) Türkiye-ABD İş Konseyi Başkanı K. Ekim Alptekin, İKV (İktisadi Kalkınma Vakfı), Kocaeli Sanayi Odası Başkam Ayhan Zeytinoğlu, Kiğılı CEO’su Hilal Suerdem, Reysaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Durmuş Döven, Teknosa Tedarik ve Dış Ticaret Müdürü Betül İmzalı, Damat Tween İcra Kurul Üyesi, Nişantaşı Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fatih Anıl ve Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Erişah Arıcan katıldı.

Ekonomi Bakan Yrd. Fatih Metin, Ortadoğu’da yaşanan siyasi karışıklık, emtia fiyatları ve paritedeki hızlı değişmeler ile petrol geliri olan ülkelerin alım gücünün düşmesine rağmen, Türkiye’nin 239 bölge ve ülkeye 63.000 ihracatçı ile 144 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiğini belirtti. Metin, 6 ilin 5 milyar dolar, 15 ilin ise 1 milyar doların üzerinde ihracat rakamına ulaştığını, Türkiye ekonomisinin geçen yıl yüzde 4, son çeyrekte ise yüzde 5.7 büyüdüğünü, Avrupa Birliği ve OECD üyesi ülkelerin ortalama büyümesinin yüzde 2 olduğu gerçeği göz önüne alındığında, ülkemizin Avrupa Birliği vc OECD üyesi ülkelerle karşılaştırıldığında 2 katı büyüme rakamlarına ulaştığının gözlemlenmekte olduğunu belirtti.

Sektör temsilcileri, öğrencilerin kariyer planlamaları ile ilgili olarak da özellikle çalışmak istedikleri iş dalını seçmelerinin kariyerlerinde başarı getireceğini ifade ettiler. Zirve, katılımcılara sunulan plaket töreni ve öğrencilerin soru cevapları ile sona erdi.

YORUMLAR

BENZER HABERLER