45 NAKLİYECİLER SEVİNÇLİ, DOMATESÇİLER UMUTLU

NAKLİYECİLER SEVİNÇLİ, DOMATESÇİLER UMUTLU

Erdoğan ile Putin arasındaki görüşmenin ardından imzalanan anlaşmalar, birçok sektörü sevindirdi, bazılarını da geleceğe dair umutlandırdı

Uluslararası Nakliyeciler Derneği Başkanı Çetin Nuhoğlu, Rusya’da uçak krizi sonrasında tüm sınır ve iç gümrüklerde Türk ihracat ürünlerine karşı başlatılan ortak ve senkronize hareketin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyaretinde imzalanan anlaşmanın ardından sona ereceğini ifade etti. Nuhoğlu; “Rusya üzerinden taşımacılık diğer güzergâhlara göre daha düşük maliyetli. Yaklaşık 1,5 yılda 250 milyon dolarlık zararımız mevcut. Söz konusu anlaşma kapsamında 3 bin nakliyeci ve tır şoförü vize alabilecek. Türkiye’den yıllık 12 bin, Rusya’dan da 8 bin sefer düzenleniyor. Rusya’ya gıda ve inşaat malzemesi taşıyoruz. Rusya üzerinden Orta Asya ülkelerine ise her türlü malzeme gidiyor” dedi.

Öte yandan Sera Yatırımcıları ve Üreticileri Birliği Derneği Başkanı Müslüm Yanmaz; Erdoğan ile Putin’in görüşmesi öncesi, Rusya’nın bazı tarım ürünlerinde ithalat yasağını kaldıracağı açıklamasıyla sevindiklerini kaydetti. Yanmaz; “Bu ürünler arasında domates yok. İzin verdikleri ürünlerde satışımız 20 milyon doları bulmaz. Ama sadece domateste 300 milyon dolarlık satış söz konusu. Biz halen beklenti içindeyiz” diye konuştu.

YORUMLAR

BENZER HABERLER