69 NAKLİYECİ, KRİZİ FIRSATA ÇEVİRDİ

NAKLİYECİ, KRİZİ FIRSATA ÇEVİRDİ

Rusya krizi sonrası yönünü Orta Asya pazarlarına çeviren nakliyecilerin Hazar Denizi geçişinde ödedikleri yaklaşık 3 bin dolarlık ücretlerin bin 700 dolara düşmesiyle ihracatçılar rekabette avantajı eline aldı. Türkiye’nin Çin ile karayolu anlaşmasını imzalamasıyla Hazar’ın transit rolünün daha da artması bekleniyor. Türk nakliyecilerin Rusya ile yaşanan kriz sonrası Orta Asya pazarlarına ulaşım için kullanılmaya başladıkları Hazar Denizi’nden geçiş ücretlerinde yüzde 40’a yakın indirim sağlanıyor. Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, ihraç taşımalarında kullanılan güzergahların çeşitlendirilerek daha düşük maliyetle ve daha kısa sürelerde varış noktalarına erişimin sağlanmasının, ihracat açısından önemli bir rekabet avantajı sağladığına dikkati çekti. Bu durumun, taşımaların sürdürülebilirliğini güvence altına aldığını ifade eden Elitaş, alternatif ihraç güzergahlarının oluşturulmasının, ülke ekonomisine sağlayacağı katkılar göz önünde bulundurularak Onuncu Kalkınma Planı çerçevesinde “Taşımacılıktan Lojistiğe Dönüşüm Eylem Planı” oluşturulduğunu hatırlattı.

İRAN VE RUSYA’YA BAĞIMLILIK AZALDI

Bakan Elitaş, “Planda bu yönde çalışmaların sürdürülmesi hedeflenmiştir. Bu çerçevede kültür coğrafyamızda yer alan ve önemli bir ekonomik potansiyele sahip bulunan, ihracatımızın çok büyük bir kısmının karayolu ile gerçekleştirildiği Orta Asya pazarlarına ulaşmak için kara ulaştırması alanında İran ve Rusya’ya olan bağımlılığımızı azaltmak amacıyla çalışmalar başlatılmıştır.” diye konuştu. Elitaş, Hazar Denizi geçişlerini geliştirmek için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının koordinasyonunda ilgili kurumlar ve özel sektörün katılımıyla Azerbaycan, Kazakistan ve Türkmenistan ile görüşmeler gerçekleştirildiğini belirtti.

YÜZDE 40 İNDİRİM SAĞLANDI

Hazar Denizi güzergahının kullanılmasına yönelik çalışmalara başlanıldığı sırada 2 bin 900-3 bin 300 dolar arasında olan gidiş-dönüş gemi ücretlerinin bin 700 dolar seviyelerine düştüğünü kaydeden Elitaş, “Rusya ile yaşanan son gelişmelerin ardından her zamankinden daha stratejik bir konuma gelen Hazar Denizi geçişleri Orta Asya ülkelerine gerçekleştirilen taşımalarda yoğun bir şekilde kullanılacak” dedi.

ARALIK AYINDAN BERİ İNDİRİMLİ 

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, Hazar güzergahının Bakü-Kazakistan, Bakü-Türkmenistan hattı seklinde kullanıldığını ancak Rusya ile yaşanan krizin ardından geçen yıl kasımdan itibaren kapandığını bildirdi. Bu süreçte çözüm arayışlarına başlandığını anlatan Şener, aralık ayında Hazar Denizi’ndeki Ro-Ro taşımalarında indirime gidildiğini kaydetti.

ÇİN’LE ANLAŞMA HATTI GÜÇ KILAR

Rusya ile gerilimin sona ermesi durumunda da söz konusu hattın kullanılmaya devam edeceğini söyleyen UND Başkanı Şener, “Bu hattın sadece Türklerin kullandığı bir hat olmaktan çıkarıp bütün ülke araçlarının kullandığı bir hat olması için çalışıyoruz.” dedi. Şener ayrıca, Türkiye-Çin arasında karayolu anlaşmasının paraf edildiğini vurgulayarak, “Mayısta toplantı var. Türkiye Çin ile karayolu anlaşmasını imzaladıktan sonra Hazar’ın transit rolü daha da artacaktır” seklinde konuştu.

YORUMLAR

BENZER HABERLER