MOBİLİTE EKOSİSTEMİNİN GELECEĞİ

MOBİLİTE EKOSİSTEMİNİN GELECEĞİ

E Otomotiv sektörü önümüzdeki dönemde dönüşüm gösterecek alanların başında geliyor. Otonom ve elektrikli araçlarla araba paylaşım sistemlerinin büyük değişimlere neden olacağı bilinen bir gerçek . Netlog Lojistik Grubu sponsorluğunda, Martaş Otomotiv Yönetim Kurulu Üyesi Cem Baver Özalp moderatörlüğün de düzenlenen “Mobilite Ekosistemin Geleceği” oturumunda da dünyada yükselen bu yeni trendlerin otomotiv sektörünü nasıl şekillendireceği masaya yatırıldı. Bora KOÇAK otomobil satın alma kararını hızlı şekilde erteliyor. Türkiye yaklaşık birkaç yıl önce 1 milyon satış adedine ulaşmıştı. Aslında 1 milyon adet her ne kadar Türkiye’nin “2018 yılının ikinci yarısından itibaren başlayan ekonomik nüfusuna oranla çok yüksek bir adet olmasa da kişi dalgalanma otomotiv sektörünü de önemli ölçüde etkiledi. başı milli gelir hesabından baktığınızda çok iyi bir Otomotiv aslında sermaye yoğun bir iş. Ciroların yüksek, seviyeydi. Faiz oranlarındaki ve döviz kurlarındaki şirketlerin kaldıraçlarının yüksek olduğu bir alan.

Krizlerde artışla beraber 2018’in 2’nci yarısından itibaren  ilk gördüğümüz şey ertelenmesi en kolay tüketim bir kırılma gerçekleşti. Aylık 20 bin adet gibi satışlara araçlarından bir tanesi otomobil. Dolayısıyla faiz oranlarında düştük. Yani 12 aylık etkisini düşündüğünüzde 250 veya döviz kurlarında bir hareketlenme olduğu anda herkes 1260 bin adetlik potansiyele kadar satışlar geriledi.  2018 yılının ikinci yarısından itibaren başlayan ekonomik dalgalanma otomotiv sektörünü de önemli ölçüde etkiledi. Otomotiv aslında sermaye yoğun bir iş.

Ciroların yüksek, şirketlerin kaldıraçlarının yüksek olduğu bir alan. Krizlerde de ilk gördüğümüz şey ertelenmesi en kolay tüketim araçlarından bir tanesi otomobil. Dolayısıyla faiz oranlarında veya döviz kurlarında bir hareketlenme olduğu anda herkes otomobil satın alma kararını hızlı şekilde erteliyor. Türkiye yaklaşık birkaç yıl önce 1 milyon satış adedine ulaşmıştı. Aslında 1 milyon adet her ne kadar Türkiye’nin nüfusuna oranla çok yüksek bir adet olmasa da kişi başı milli gelir hesabından baktığınızda çok iyi bir seviyeydi. Faiz oranlarındaki ve döviz kurlarındaki artışla beraber 2018’in 2’nci yarısından itibaren hızlı bir kırılma gerçekleşti. Aylık 20 bin adet gibi satışlara düştük. Yani 12 aylık etkisini düşündüğünüzde 250 bin – 260 bin adetlik potansiyele kadar satışlar geriledi. Otomotiv sektörü önümüzdeki dönemde dönüşüm gösterecek alanların başında geliyor. Otonom ve elektrikli araçlarla araba paylaşım sistemlerinin büyük değişimlere neden olacağı bilinen bir gerçek .Netlog Lojistik Grubu sponsorluğunda, Martaş Otomotiv Yönetim Kurulu Üyesi Cem Baver Özalp moderatörlüğünde düzenlenen “Mobilite Ekosistemin Geleceği” oturumunda da dünyada yükselen bu yeni trendlerin otomotiv sektörünü nasıl şekillendireceği masaya yatırıldı.

YORUMLAR

BENZER HABERLER