71 MERSİN, DEMİRYOLU İLE KARADENİZ’E BAĞLANIYOR

MERSİN, DEMİRYOLU İLE KARADENİZ’E BAĞLANIYOR

Mersin’de düzenlenen “Kıtalararası Lojistik Üssü Türkiye” konulu toplantıda konuşan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, demiryolu çalışmalarında bu yıl yeni bir çalışmayı yatırım programlarına aldıklarını ifade ederek, Mersin Limanı’nı Samsun Limanı’na kadar bağlayacak hat için ilk adımın atıldığını açıkladı.

Toplantıya ayrıca MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Uluslararası Nakliyeciler Derneği Başkanı Çetin Çuhaoğlu, MÜSİAD Lojistik Sektör Kurulu Başkanı Emin Taha da katıldı. Önümüzdeki dönemde üretim alanında daha yoğun yaşanması beklenen dönüşümün, tedarik zincirleri üzerinde de önemli etkileri olacağını belirten Elvan, “Mersin Limanı’nı Samsun Limanı’na bağlayacak olan hızlı tren hattının ilk adımı olan ‘Aksaray-Ulukışla Hızlı Tren Demiryolu Hattı’ nı yatırım programına aldık. Bu hat ile birlikte içerisinde Mersin’in de yer aldığı hem doğu-batı ekseninde, hem de kuzey-güney ekseninde hızlı tren demiryolu hatları oluşturulacak. Bu yöndeki çalışmalar yoğun şekilde devam ediyor. Burada kara, demir, deniz ve havayolunu birbiriyle entegre düşündük. Maliyetleri düşürmek için bunun yapılması gerekiyor” dedi.

Kombine taşımacılığın geliştirilmesi noktasında planlanan 21 lojistik merkezden 8’inin işletmeye açıldığı bilgisini de paylaşan Bakan Elvan, “5’inde inşaat çalışmaları devam ediyor, 8’inin ise proje çalışmaları sürdürülüyor. 2018 yılında ilimizde Yenice Lojistik Merkezi’nin ikinci etabını tamamlıyoruz. Kars, Konya ve Erzurum Lojistik Merkezlerini işletmeye açacağız. Ayrıca Ulaştırma Bakanlığımız yıl içerisinde Karaman, Sivas ve Kayseri Lojistik Merkezlerinin yapımına başlayacak” diye konuştu.

YORUMLAR

BENZER HABERLER