147 LOJİSTİKCİLER ZİRVEYİ GÖRDÜ

LOJİSTİKCİLER ZİRVEYİ GÖRDÜ

Uluslararası Ankara Lojistik Zirvesi ve Fuarı, yaklaşık 100 katılımcı, 5 bin ziyaretçi ile düzenlendi. Türkiye lojistiğinin kalbinin attığı organizasyonda, üst ligler seviyesine geçiş için yapılması gerekenler konuşuldu. Sanayi dünyasından isimler de zirvede yer aldı.

5 BİN ZİYARETÇİ

Ankara Lojistik Zirvesi Kahramankazan’ da bulunan, Türkiye’nin en önemli lojistik merkezlerinden biri olan Ankara Lojistik Üssü’nde, Uluslararası Ankara Lojistik Zirvesi ve Fuarını düzenlendi. Sanayi Gazetesinin de medya sponsoru olduğu organizasyona 5 bin ziyaretçi katılırken, gerçekleştirilen zirvede lojistik dünyasının sorunları ve çözümleri masaya yatırıldı. Toplam 3 gün süren organizasyonda 100 katılımcı firma boy gösterdi.

YAPBOZUN TÜM PARÇALARI ORADAYDI

Lojistik firmalarının, nakliyecilerin, kargo firmalarının, dış ticaret ile ilgili kurum ve kuruluşların, kombine taşımacılık yapan ve bu hizmetten yararlanan üretici kuruluşların, liman işletmecilerinin, ilgili kamu ve sivil toplum kuruluşlarının ve üniversitelerin bir araya gelerek yeni servis ve hizmetlerini tanıtmalarına, iş bağlantıları yapmalarına imkan sağlayan kalıcı bir platform olarak gerçekleştirilen Uluslararası Ankara Lojistik Zirvesi ve Fuarı yoğun ilgi görmeyi başardı.

SANAYİCİLERDEN BÜYÜK İLGİ

Fuarın açılış törenine Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Selim Dursun, TOBB Başkanlık Divan Üyesi Faik Yavuz, Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Ankara Ticaret Odası (ATO) Gürsel Baran, Uluslararası Nakliyeciler Derneği Başkan Çetin Nuhoğlu, Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk ve diğer yetkililer katıldı. Eş zamanlı fuar ve konferans olarak gerçekleştirilen zirveye Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND), Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (UTİKAD), Ağır Nakliyeciler Derneği (AND), Treyler Sanayiciler Derneği (Treder), Türkiye Liman İşletmecileri Derneği (TÜRKLİM), Türkiye Bilişim Derneği, Atılım Üniversitesi ve  Ankara Ticaret Odası gibi pek çok büyük kuruluş sponsor oldu.

“KUPA KALDIRMAK İSTİYORUZ”

Açılış töreninde söz alan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Setim Dursun, Türkiye’nin alt liglerde top koşturmak yerine, üst liglerde kupa kaldırmak istediğini ifade etti. Dünya ticaretinin doğuya kaydığını belirten Dursun, bu olayın Türkiye’de bulunan lojistik firmaları için büyük bir avantaj teşkil ettiğini söyledi.

“ANKARA SANAYİSİ HAFİFE ALINIYOR”

Uluslararası Ankara Lojistik Zirvesi ve Fuarına ilgi oldukça fazlaydı. Zirvede birçok soru yapılan oturumlarla kendine cevap buldu. TOBB Başkanlık Divan Üyesi Faik Yavuz ise yaptığı konuşmada, Ankara’nın bir memur şehri olduğunu ifade etti ve ekledi: “Ankara sanayisi hafife alınıyor. Memur şehri olarak biliniyor.” Zirvenin kıymetine vurgu yapan Yavuz, Ankara’nın bu tarz organizasyonlara devam etmesi gerektiğini söyledi.

SANAYİ BAŞKENTİ OLACAK

Törende konuşan diğer bir önemli isim ise Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir oldu. Ankara’nın “sanayi başkenti” olma yolunda ilerlediğine vurgu yapan Özdebir, “Bulunduğumuz bu merkezde, günde 120 civarında tır yükleniyor. OSB’deki demiryolu lojistik üssünde de ayda 800 konteyner demiryoluyla naklediliyor. Şu an inşaat nedeniyle yol kapalı durumda, tekrar açılınca Ankara Lojistik Üssü’ne kadar gelecektir. Böylece merkez, kombine taşımacılıkta bir ürünü en ekonomik şekilde nihai noktaya ulaştırabilecek alternatiflerin hepsinin birleştiği bir yer olacak” dedi. İlerleyen günlerde lojistik ivmesinin daha da artacağını ifade eden Özdebir, lojistik firmalarının GSMH’ye 17 milyarlık katkı yaptığını vurguladı ve bu rakamın daha artacağını dile getirdi. Özdebir, yükleri taşıyan şoförlerin de asla unutulmaması gerektiğinin altını çizdi. Açılış konuşlarının ardından Uluslararası Ankara Lojistik Zirvesi Fuarının açılış kurdelisi kesildi ve etkinliğe katılan tüm isimler standları dolaşarak bilgi aldı.

ANADOLU’NUN DÜNYAYA AÇILAN KAPISI

Ankara Lojistik Üssü’nün Uluslararası Tır Parkında ve yaklaşık 6  bin metrekarelik bir mekânda düzenlenen  fuarda söz alan Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran, Ankara’da bir lojistik zirvesi düzenlenmesinin önemine dikkat çekti. Baran, “Ülkemiz Asya, Avrupa ve Kuzey Afrika arasında bir aktarma merkezi ve köprü oluşturuyor. Bu denli avantajlı ülkenin merkezinde yer atan bir şehir olan Ankara, hızlı tren ve karayolu ağı ile lojistik sektöründe de Anadolu’nun dünyaya açılan kapısı olma yolunda ilerliyor” dedi. Baran, düzenlenen zirvenin lojistik sektöründe ihtiyaç olan sürdürülebilir büyümenin prensip ve yollarını ortaya koyacağını kaydetti.

SANAYİSİYLE MİHENKTAŞI

Zirvede, Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, üssün hayata geçirilmesine ve zirveye katkılarından dolayı ödüle layık görüldü. Ertürk’e ödülünü Bakan Yardımcısı Dursun takdim etti. Ödülü almasının ardından Başkan Ertürk yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Başkent Ankara, kaliteli ürünler üreterek bu ürünleri uluslararası piyasalarda satabilen, ticaretiyle, sanayisiyle gerçekten büyük bir bütünlük içerisinde bu ülkenin büyük bir mihenk taşı olmaya devam etmektedir. Ankara çok büyük bir fedakarlık gösterdi. Bugün burada, sadece ekin ektiğimiz bir tarlanın, bu ülkenin ihracatında ve taşıma sektöründe bir göz bebeği haline gelişinin en güzel örneği sergileniyor. Türkiye’ye karşı ekonomik ve siyasi saldırıların olduğu bir süreçte, ‘Biz de buradayız, biz de varız’ diyerek bir araya gelen, ülkemiz için her şeyini ortaya koyan bu yürekli insanlara teşekkür ediyorum.

(kaynak: Sanayi Gazetesi)

YORUMLAR

BENZER HABERLER