201 LOJİSTİK ÜS OLACAK

LOJİSTİK ÜS OLACAK

Üretim ve ticaretin ayrılmaz bir parçası, lojistik. Türkiye ekonomisinin istenilen düzeye gelmesi ve 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat hedefinin gerçekleşmesinde kilit bir rol oynuyor. Ülkemizde ulusal ve uluslararası alanda üç bin firma faaliyette. Direkt olarak 400 bin, dolaylı olarak bir milyon kişiye istihdam sağlayan sektörün, büyüklüğü 2019 yılında 300 milyar TL olarak açıklanırken, bu rakam dünyaca ünlü denetim firması PWC’nin yaptığı değerlendirmelere göre, 2018’de 372 milyar TL’ye ulaştı. Sektörün büyüklüğü GSYH’nin yüzde 12’sine denk geliyor ve 2023 büyüklüğünün 200 ila 240 milyar dolara çıkması bekleniyor.

Son teknolojik gelişmeler, havaalanı inşaları, karayolu ve demiryolu ağlarının sayısındaki artışla beraber, Türkiye ‘lojistik üs’ olmak için emin adımlarla ilerliyor. Liderlik karayolunda Lojistik sektöründe liderlik koltuğunda karayolu ile yapılan taşımacılık var. Nakliyenin yüzde 92’si karayolları ile gerçekleştiriliyor. Fakat teknolojinin hızlı gelişimi, ürün sevkiyatlarında terminlerin kısalması, hava, deniz ve demiryolu taşımacılığında da ülkemizin payını artırması gerekiyor. Bu konuda havayolu ile yapılan taşımacılıkta yapılan yatırımlar dikkat çekici. Hava kargo sektörü son yıllarda yakaladığı büyüme hızıyla dünya ile arasındaki farkı iyice kapatıyor. 2013yılından beri 13 havayolu şirketi faaliyet gösterirken, bunlardan üç tanesi kargo taşıyor. İlk sırada Türk Hava Yolları var. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) verilerine göre Türkiye’de sadece kargo taşımacılığı yapan uçak sayısı 26. Toplam kargo yük kapasitesi filolara katılan üç yeni uçak ile milyon296 bin tona yükseldi. Giderek büyüyen hava kargo kapasitesi DHMİ’den gelen bilgilere göre 2018’de geçen yılın aynı dönemine göre yazda 106 artışla 2 milyon 527 bin tona ulaştı. Sektörün hava kargoda asıl sıçramayı İstanbul Havalimanı ile yapması bekleniyor. Yeni havalimanında 1,4 milyon metrekarelik 29 uçak park kapasiteli bir kargo şehri inşa edildi. Çok sayıda yabancı şirketin İstanbul Havalimanı’nda yer almak için şimdiden harekete geçtiği biliniyor.

İlk hava kargo yüklemesi de geçtiğimiz günlerde gerçekleşti. Türk lojistik sektörünün büyüklüğü Sektörün GSYH’den aldığı pay Lojistik Performans Endeksi’nde 2018’de 372 milyar TL yüzde 12 Türkiye 37’nci sırada 2023’e dek hedeflenen yatırım 1 milyon kişiye Türkiye’de 60 Milyar TL istihdam 3 bin firma faaliyette kargo taşıyor. Sivil Havacılık Genel ekonomisinin istenilen olmak için emin adımlarla ilerliyor. Müdürlüğü (SHGM) verilerine göre düzeye gelmesi ve 2023 Türkiye’de sadece kargo taşımacılığı yılında 500 milyar dolar ihracat Liderlik karayolunda yapan uçak sayısı 26. Toplam kargo hedefinin gerçekleşmesinde kilit Lojistik sektöründe liderlik koltuk- yük kapasitesi filolara katılan üç yeni bir rol oynuyor. Ülkemizde ulusal  karayolu ile yapılan taşımacılık uçakla l milyon 296 ton yük ve uluslararası alanda üç bin firma var. Nakliyeninyüzde92’si seldi. Giderek büyüyen hava kargo faaliyette. Direkt olarak 400 bin, karayolları ile gerçekleştiriliyor. kapasitesi DHMİ’den gelen bilgilere dolaylı olarak bir milyon kişiye istihdam fakat teknolojinin hızlı gelişimi, göre 2018’de geçen yılın aynı dönem istihdam sağlayan sektörün, büyüklüğü ürün sevkiyatlarında terminlerine göre yüzda 106 artışla 2 milyon 2017 yılında 300 milyar olarak kısalması, hava, deniz ve demiryolu 527 bin tona ulaştı. Sektörün hava açıklanırken, bu rakam dünyaca ün- taşımacılığında da ülkemizin payını kargoda asıl sıçramayı İstanbul Hava  denetim firması PWC’nin yaptığı artırması gerekiyor. Yeni değerlendirmelere göre, 2018’de havayolu ile yapılan taşımacılıkta havalimanında 1,4 milyon metrekare 372 milyar TL’ye ulaştı.

Sektörün yapılan yatırımlar dikkat çekici 29 uçak park kapasiteli bir kargo büyüklüğü GSYH’nin yüzde 12’sine Hava kargo sektörü son yıllarda şehri inşa edildi. Çok sayıda yabancı denk geliyor ve 2023 büyüklüğünün yakaladığı büyüme hızıyla dünya ile şirketin İstanbul Havalimanı’nda yer 200 ila 240 milyar dolara çıkması arasındaki farkı iyice kapatıyor. almak için şimdiden harekete geçtiği bekleniyor. Son teknolojik gelişme 2013 yılından beri 13 havayolu şirketi biliniyor. İlk hava kargo yüklemesi  havaalanı inşaatları, karayolu faaliyet gösterirken, bunlardan üç geçtiğimiz günlerde gerçekleşti. Türk lojistik sektörünün büyüklüğü Sektörün GSYH’den aldığı pay Lojistik Performans Endeksi’nde 2018’de 372 milyar TL yüzde 12 Türkiye 37’nci sırada 2023’e dek hedeflenen yatırım 1 milyon kişiye Türkiye’de 60 Milyar TL istihdam 3 bin firma faaliyette

YORUMLAR

BENZER HABERLER