77 LOJİSTİK SEKTÖRÜ 1 MİLYONA YAKIN İSTİHDAM SAĞLIYOR

LOJİSTİK SEKTÖRÜ 1 MİLYONA YAKIN İSTİHDAM SAĞLIYOR

Türkiye’de taşımacılık ve lojistik sektörünün yan iş kollarıyla beraber 1 milyona yakın kişiyi istihdam ettiği belirtilerek, Türk taşımacılık ve lojistik sektörünün genel pazar hacminin 258 milyar dolar, lojistik hizmet sağlayıcılığı pazarının da 22 milyar dolar olarak tahmin ediliyor.

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Başkanı Çetin Nuhoğlu, lojistik sektörünün eğitim faaliyetlerine ve sektörün gündemine ilişkin değerlendirmeler yaptı. İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Yüksekokulunun bu yıldan itibaren fakülte olarak hizmet vereceğini hatırlatan Nuhoğlu, UND’ nin lojistik sektörüne eğitimli insan yetiştirilmesine katkı sağlamak amacıyla fakültede eğitimi tercih eden 20 başarılı öğrenciye burs imkanı sağladığını vurguladı.

EĞİTİM ÖNEMLİ UNSUR

Nuhoğlu, yüksekokulun 1999 yılından bu yana sektör için nitelikli insan kaynağı sağladığını aktararak, “Sektöre ve akademik dünyaya önemli değer katan Ulaştırma ve Lojistik Yüksekokulu, 1 yıl İngilizce hazırlık ve 4 yıl lisans eğitimi üzerinden sunduğu eğitim programı üzerinden bugüne dek 700’den fazla mezun vermiştir. Okulun mezunları bugün, sektörümüzün yurt içinde ve yurtdışında temsilcisi olarak katma değer yaratmakta. Bunun yanında üstlendiği özel misyon kapsamında, ulaştırma ve lojistik alanında yeni akademisyenler ve araştırmacılar yetiştirilmeye başlanmış bulunmaktadır” diye konuştu.

SON TEKNOLOJİ PROJELER

Nuhoğlu, “Lojistik sektörünün rekabet gücünün, en önce eğitim-öğretim ve mesleki bilgi-becerilerin arttırılmasından geçtiğinin bilincinde olan biz sektör temsilcileri, bu akademik programlar sayesinde lojistik alanında en son teknolojiye hakim, çağdaş sistemleri tanıyan ve kullanan, araştırmacı, yenilikçi ve vizyoner profesyonellerin sektörümüze kazandırılmasını umuyoruz.

HİZMET SAĞLAYICILARI PAZARI 22 MİLYAR DOLAR

Nuhoğlu, lojistiğin tüm dünyada, milli gelire katkısının ortalama yüzde 10 civarında değiştiğini belirtti. Sektörün ürün maliyetlerindeki payının ise yüzde 12-20 arasında değiştiğini anlatan Nuhoğlu, Türkiye’de taşımacılık ve lojistik sektörünün yan iş kollarıyla beraber 1 milyona yakın kişiyi istihdam ettiğine dikkati çekti. Nuhoğlu, Türk taşımacılık ve lojistik sektörünün genel pazar hacminin 258 milyar dolar, lojistik hizmet sağlayıcılığı pazarının da 22 milyar dolar olarak tahmin edildiğini aktardı. Lojistiğin artan önemiyle ulusal sanayi gelişimi ve kalkınma planlarında giderek daha fazla yer aldığını dile getiren Nuhoğlu, sektörün resmi devlet politikalarının parçası olduğunun altını çizdi. Nuhoğlu, “10. Kalkınma Planı” kapsamında lojistik alanında Ar-Ge destek programları müjdesinin verildiğini anımsatarak, hala lojistik sektörü firmalarının veya kuruluşlarının yararlanabileceği bir özel destek programının yayınlanmadığını da söyledi.

YORUMLAR

BENZER HABERLER