144 LOJİSTİK ÖĞRENCİLERİ, PROJELERİ İLE FİRMALARIN İŞ SÜREÇLERİNİ KOLAYLAŞTIRIYOR

LOJİSTİK ÖĞRENCİLERİ, PROJELERİ İLE FİRMALARIN İŞ SÜREÇLERİNİ KOLAYLAŞTIRIYOR

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) İşletme Fakültesi Lojistik Yönetimi Bölümü öğrencileri, Yenilikçi Proje Uygulamaları Programı kapsamında, üniversite ve sanayi işbirliğine yönelik geliştirdikleri projelerle firmaların lojistikte yaşadığı sorunlara çözüm getiriyor. Öğrenciler, Arkas, Delphi, Türk Migros, Whirlpool, Tuborg, TPI, Havi Lojistik, N11.com firmaları için depo tasarımı, sosyal medya analizi, filo büyüklüğü belirleme, lojistik süreç analizi ve iyileştirmesini tasarladı.

Öğrenciler yıl boyunca firmalar için hazırladığı projeleri, “9. Üniversite – Sanayi Yenilikçi İşbirliği Lojistik Proje Uygulamaları” ile tanıttı. Projeler için “proje sunumu” ve “poster sunuma” alanlarında yarışma da yapıldı. Yarışmada iki kategoride de TPI Şirketi için hazırlanan ‘Depolardan Üretim Hattına Malzeme Akışının İyileştirilmesi’ adlı projeyle Tolga Irmak, Oğulcan Onat Dergin, Büşra Emek, Mert Hasgülşendir, Dilara Parlak, Gözde Gökçe, birinci oldu. IEÜ Lojistik Bölümü Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Muhittin Hakan Demir ve Yrd. Doç. Dr. Qing Lu’nun danışmanlığında yapılan projede, şirketin depolardan üretim alanına dek olan malzeme akışının iyileştirilmesi sağlandı. Projeyle birlikte şirketin stok oranı yüzde 95, mazot ve forklift maliyeti yüzde 83 azaldı.

İEÜ Lojistik Yönetimi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Özgür Özpeynirci, üniversite sanayi işbirliğinde öğrencilerin firmalara yeni tasarımlar sunduğunu belirterek, “Lojistik bilimine yönelik öğrencilerimiz eğitimleriyle birlikte firmalara çözüm önerileri sundu. Firmaların depolarının yeniden tasarlanması, malzeme yönetiminin iyileştirilmesi için yıl boyunca çalışmalar yaptılar. Firmalarla birlikte görüşmeler yapan öğrencilerimiz firmaların depolarını yeniden tasarladı, zaman etüdü yaparak operatörün verimliliğini arttırdı. Böylece yalın üretim akışını belirlediler. Üretim akışı sonucu operatör kullanım kapasitesini azaltarak şirketin maliyetlerini azalttılar. 9 yıldır sürdürülen proje uygulamalarında 60 farklı firma için 94 proje başarıyla tamamlandı. Mezunlarımızın da yüzde 10’unu, proje yapılan firmalarda iş yaşamını sürdürüyor” dedi.

(kaynak: İzmir Dünya)

YORUMLAR

BENZER HABERLER