94 LOJİSTİK GÜNDEMİ SEEFF KONGRESİ’ NDE TARTIŞILDI

LOJİSTİK GÜNDEMİ SEEFF KONGRESİ’ NDE TARTIŞILDI

Dünya ticaretini geliştirmeye yönelik serbest ticaret anlaşmaları, gümrük birlikleri ve kıtalararası ticaret ve yatırım ortaklığı anlaşmaları, ülkeler arasında mal ve hizmet akışını hızlandırıyor. Ticareti serbestleştiren anlaşmaların yanında lojistik sektöründeki hızı arttırmayı ve maliyeti düşürmeyi hedefleyen işbirlikleri de gelişmeye devam ediyor. Bu işbirliği platformlarından biri de 1996’dan bu yana düzenlenen SEEFF (Güneydoğu Avrupa Forwarderlar ve Lojistik Operatörleri) Kongresi. UTİKAD’ ın 1998 ve 2011 yıllarında iki kez ev sahipliği yaptığı SEEFF Kongresi, bu Haziran ayında Ukrayna’nın Odessa kentinde gerçekleştirildi.

Güneydoğu Avrupa ülkelerindeki lojistik firmalarının üst düzey yöneticilerinin ve kamu kurumları temsilcilerinin katıldığı kongrede, UTİKAD’ ı Yönetim Kurulu Eski Başkanı ve aynı zamanda FIATA Onur Üyesi olan Kosta Sandalcı temsil etti.

Güneydoğu Avrupa’da sürdürülebilir taşımacılık sistemlerinin gelişimini desteklemek ve kongreye katılan ülkeler ile sektör paydaşları arasındaki işbirliği ortamlarının geliştirilmesini sağlamak hedefiyle iki yılda bir düzenlenen bu kongrede iki gündem maddesi ön plana çıktı.

İlk olarak Güneydoğu Avrupa’nın Avrupa-Asya hattındaki lojistik faaliyetlerde üstlendiği rol masaya yatırıldı. UTİKAD Yönetim Kurulu Eski Başkanı Kosta Sandalcı, Avrupa ile Çin arasındaki transit ticarette önemli rol oynayan intermodal hatların gelişimine yönelik stratejik ortaklıkların tartışıldığı ilk oturumda UTİKAD’ ı temsilen yaptığı sunumda Türkiye’nin güzergahtaki yerinin önemine ve lojistik kabiliyetlerinin gelişimine yönelik bilgiler verdi. Hemen ardından gerçekleştirilen ve moderatörlüğünü Kosta Sandalcı’ nın yaptığı ikinci oturumda ise UTİKAD üyesi Çağ Lojistik’in Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda DEİK Lojistik İş Konseyi Yönetim Kurulu üyesi Yılmaz Soycan da Türkiye ile Avrupa arasındaki intermodal taşımacılıktaki gelişmeleri içeren bir sunum gerçekleştirdi. Kongrenin diğer gündem maddesi ise başta gümrükler olmak üzere tüm lojistik faaliyetlerde teknolojinin yeri ve önemiydi. Güneydoğu Avrupa ülkeleri arasında özellikle gümrüklerde entegrasyonun sağlanması ve “tek pencere” sistemine geçilmesi çalışmalarındaki gelişmeler değerlendirildi.

Ukrayna’nın ev sahipliğinde gerçekleşen kongreye Türkiye, Romanya, Bulgaristan, Slovenya, Yunanistan, Makedonya ve Moldova temsilcileri katıldı. Kongrenin sonunda Güneydoğu Avrupa ülkeleri arasında işbirliğinin ve gümrük sistemlerinde entegrasyonun önemini vurgulayan bir bildirge de imzalandı. Kongreye katılan ülkelerin ulaştırma bakanlıklarına da iletilecek olan bildirgede intermodal taşımacılığın cazibesini arttıracak yatırımların önemine dikkat çekildi.

Kongre sonunda Kosta Sandalcı, uzun yıllardır sürdürdüğü Güneydoğu Avrupa Freight Forwarderlar ve Lojistik Operatörleri Dernekleri Koordinasyon Komitesi’ndeki çalışmaları ve bu platformun gelişmesindeki katkıları nedeniyle ödüllendirildi. Düzenlenen törenle Sandalcıya “Onur Üyeliği” beratı ve ödülü verildi.

 

YORUMLAR

BENZER HABERLER