170 LİMANLAR ARTIK DAHA ‘YEŞİL’

LİMANLAR ARTIK DAHA ‘YEŞİL’

Yeşil Liman (Green Port) Sertifika Töreni ile Yeşil-Eko Liman başvuru şartları ve kriterleri dahilinde başvurusunu gerçekleştiren, aralarında Kocaeli’ de yer alan limanların da bulunduğu 11 limana “YEŞİL LİMAN” sertifikası verildi. Sertifika ve ödül töreni Ankara’da Bilkent Otel ve Konferans Salonu’nda gerçekleştirdi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Deniz Ticaret Genel Müdürlüğü bünyesinde yürütülen “Yeşil Liman – Eko Liman Projesi” dahilinde Yeşil Liman sertifikası almaya hak kazanan limanlar belirlendi. Programda açılış konuşmasını gerçekleştiren Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arsan, 1 Temmuz’u içine alan haftanın Denizcilik Haftası olması münasebetiyle Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nı Türkiye’nin her yerinde bir hafta boyunca kutladıklarını belirterek bu kapsamda böyle bir haftada bu etkinliği gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Deniz Ticareti Genel Müdürlüğü’nün hayata geçirdiği Yeşil Liman – Eko Liman Projesi dahilinde, ülkemizde faaliyet gösteren liman işletmelerinin, çevreye ve iş sağlığına olan duyarlılıkların en üst düzeye çıkarılması ve standart hale getirilmesi, liman kalite yönetim sisteminin geliştirilerek uluslararası rekabet gücünün artırılması, Yeşil Liman – Eko Liman Projesi’nin bölgesel düzeyde yaygınlaştırılarak limanlarımızın uluslararası bir marka haline getirilmesi ve liman tesislerine yönelik belirlenen Yeşil Liman Sektörel Kriterleri’nin uluslararası deniz trafiğine açık limanlarımızda uygulanarak yeknesaklık sağlanması hedeflenmekte.

Yeşil-Eko Liman başvuru şartları ve kriterleri dahilinde başvurusunu gerçekleştiren; Kocaeli’nde bulunan Solventaş Limanı, Ford Otosan Port, ve Evyap Port’un yanı sıra Asyaport, Aksaport, Marport, Borusan Lojistik, Ege Ports Kuşadası, Petkim Limanı, Bodrum Kruvaziyer Port ve Kumport, yapılan denetimler sonucunda Yeşil Liman Sertifikası almaya hak kazandı.

YORUMLAR

BENZER HABERLER