204 KONTEYNER TAKİP PLATFORMU “CNTRACKİNG.COM” 20 BİN KULLANICIYA ULAŞTI

KONTEYNER TAKİP PLATFORMU “CNTRACKİNG.COM” 20 BİN KULLANICIYA ULAŞTI

Türkiye’ nin yeni nesil dijital konteyner takip platformu ‘www.cntracking.com’ 20 bin kullanıcıya ulaştı. Dokuz Eylül Teknoloji Geliştirme Bölgesi (DEPARK) merkezli hizmet veren www. cntracking.com 500 binden fazla denizyolu rotasını ve 900’e yakın konteyner limanını veri tabanlarında güncel olarak barındırabiliyor. Platform ayrıca 60’nin üzerinde konteyner hattını takip edebilme ve raporlayabilme yetisine sahip. Tedarik zincirinin izlenile bilirliğini artırma hedefiyle yola çıkan platform kullanıcılarına 3 temel hizmet sunuyor.

Konteyner limana ulaştığı anda e-posta ile bilgilendirme hizmeti, 500 bin denizyolu rotası kapsamında limandan limana hangi armatörün kaç günde gittiği bilgisinin verilmesi ve yüklemelerin bütünleşik olarak takip edilebildiği kullanıcı paneli. Ayrıca, API ve I-frame özellikleriyle lojistik ve dış ticaret işletmelerinin dijitalleşme isteğini de karşılıyor.

Kurucu ortak Prof. Dr. Okan Tuna’ nın bu konuda yaptığı açıklama, “Kullanıcı sayımızın artması ürünümüzde yaptığımız gelişmeler. Kullanıcılardan aldığımız geri bildirimleri hızlı bir şekilde ürün geliştirme aşamasında kullanıyoruz. Bizi en çok sevindiren konu ise kullanıcıların yüzde 75’inin küresel pazarlardan bizi tercih etmesidir. 160’dan fazla ülkeden kullanıcımız var. Özellikle ihracat ve ithalatçıların rota ve transit süre bilgi aramaları çok yoğun.”

“500 bin rota dahilinde limandan limana taşıma süreleri hakkında da bilgi veriyoruz”

Tuna yaptığı açıklamada şunları belirtiyor: “Sektör tecrübemiz bize eğer farklı armatörler ile yüklediğiniz onlarca konteyneri takip etmeye kalkarsanız çok büyük sorunlar yaşayabileceğinizi gösterdi. Armatörlerin takip sistemlerinin birbirinden farklı olması ve çoğunun sadece anlık konteyner lokasyon bilgisi vermeleri kullanıcıları çok zora sokuyor ve konteynerin limana vardığı çok sonradan fark ediliyor. Bu durum ise, dış işletmeler için maliyet demek. Biz geliştirdiğimiz dijital platform ile kullanıcılarımıza ücretsiz olarak hangi armatör ile çalışır ise çalışsınlar ortak bir platform üzerinden hizmet sunuyoruz. Kullanıcı panelimiz, tüm armatörlerin aynı anda takip edilebilmesini çok kolay bir şekilde sağlıyor. Ayrıca, 500 bin rota dahilinde limandan limana taşıma süreleri hakkında da bilgi veriyoruz. Hem akademik hem de uygulama anlamında çok önemli bir know-how’ a sahibiz. Bu özelliklerimiz ile küresel anlamda, tedarik zinciri izlenebilirliği boyutunda önemli bir boşluğu dolduruyoruz.”

Tuna şunları belirtti: “Hizmet vermeye başladığımız günden itibaren bize güvenen işletmelerin dünya çapında büyük markalar olduğunu görmekteyiz. Royal Cargo (Brezilya), Eczacıbaşı (Türkiye), Airlift (ABD), DSV (Türkiye), Embassy Freight (Türkiye), ATG (Hindistan), Alhasawi Group (Kuveyt), Alltron Shipping (Singapur) bu işletmelerden bazıları. Önümüzdeki aylar içerisinde ABD’de açacağımız Miami ofisi ile özellikle Amerika bölgesinde de müşteri sayımızı arttırmayı hedefliyoruz.”

YORUMLAR

BENZER HABERLER