ULUSTRANS’TAN MACARİSTANA DAVA

ULUSTRANS’TAN MACARİSTANA DAVA

Macaristan, Türk nakliyecilerinden geçiş ücreti alırken aynı zamanda haksız cezalarla da firmalarımızın önünü kesiyor. Bu mağduriyeti yaşan firmalardan Ulustrans, 2015 yılında bir sürücüsünün geçiş belgesinde tarih kısmını unuttuğu için kesilen 3.600 Euro’luk astronomik cezaya karşı dava yoluna gitti. Ulustrans Genel Müdürü Olgun Hacıalioğlu, cezayı ödediklerini ancak bunu sineye çekmeyerek, konuyu mahkemeye taşıdıklarını söyledi ve kendisine haksız ceza kesilen firmaları dava açmaya davet etti.

Macaristan ile mahkemelik olan firmalardan biri de Ulustrans. Firmanın bir sürücüsü 2015 yılında geçiş belgesi ile bu ülkeyi geçmek istiyor ve evrakları tam olarak doldurup teslim ediyor. Ancak tarih kısmını unutuyor. Bu unutkanlık firmaya çok pahalıya patlıyor ve 3.600 Euro’luk astronomik bir faturayla karşı karşıya kalınıyor. Ulustrans bu faturayı ödüyor ancak, hemen gidip dava açıyor ve haksızlığa karşı hukuk mücadelesini başlatıyor.

Ulustrans Genel Müdürü Olgun Hacıalioğlu, cezayı ödediklerini ancak bunu sineye çekip unutmadıklarını söyledi. Hem sektöre örnek olmak hem de bu haksızlığı hukuksal olarak da kanıtlamak için dava yolunu seçtiklerini kaydeden Hacıalioğlu, konuyu UND ile değerlendirdiklerini ve beraber hareket etme kararı aldıklarını ifade etti.

Hacıalioğlu, “UND’nin de desteğini alarak Macaristan’da dava açtık, durumu yargıya taşıdık yargının olumlu yönde karar vermesi durumunda bu ve benzeri şekilde haksız, yüksek miktarlarda ceza yazılan firmalarımız için de eminiz ki örnek teşkil edecektir” dedi ve haksız ceza yediğini düşünen firmalara konuyu yargıya taşımaları tavsiyesinde bulundu.

Bu tür haksız cezaların Türk nakliyecilerin rekabet gücünü azalttığının altını çizen Hacıalioğlu, “Sürücünün yapmış olduğu basit bir hatadan ötürü bu kadar yüksek bir ceza ile firmanın cezalandırılması bu bedeli ödemek durumunda kalması da işin farklı bir boyutu. Bütün bunlar göz önüne alındığında açmış olduğumuz davanın önümüzdeki günlerde olumlu sonuçlanacağını düşünüyoruz. Firmalarımızın yurt dışında uğradıkları haksızlıkları ve cezai uygulamaları ne kadar minimum seviyede tutabilirsek sektörün geleceği adına olumlu katkı sağlanacak ve rekabet şansımız artacaktır” diye konuştu.

“Bugün Avrupa’da Türk plakalı araçlara çıkarılan zorluklar, uygulanan kotalar, kesilen yüksek miktarda cezalar bizlerin en büyük sorunu. Amacımız bu sorunların el birliği ile üstesinden gelmek ve sorunları en asgari seviyeye indirmek olmalıdır” diyen Hacıalioğlu şöyle devam etti; “Bundan önce olduğu gibi bundan sonraki süreçlerde de Ulustrans olarak yurt dışında firmalarımıza veya tarafımıza kesilen haklı olduğumuzu düşündüğümüz cezalar için yargı yolu ile hakkımızı sonuna kadar aramaya devam edip konunun takipçisi olacağız.”

Avrupa Adalet Divanının Macaristan’da Türk Tırlarının geçişi sırasında aldıkları yüksek miktardaki geçiş ücretinin anlaşmalara aykırı olduğu yönünde karar vermesini sektör için çok olumlu olarak nitelendiren Olgun Hacıalioğlu, konuyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

“Alınan bu karar bizlerin bu davayı açmakta ne kadar haklı olduğumuzu göstermektedir. Aynı zamanda geçiş ücreti alan Bulgaristan, Romanya gibi diğer ülkelere de açılabilecek davalara emsal teşkil etmesi açısından çok önemli. Macaristan güzergahını kullanan Türk şirketleri açından yüksek bir maliyet kalemi oluşturan geçiş ücretlerinin Avrupa Adalet Divanı’nın vermiş olduğu bu olumlu karar doğrultusunda önümüzdeki dönemlerde artık alınmayacağı düşüncesi içerisindeyiz. Alınan bu olumlu ve sevindirici karar sektörümüzün, her geçen gün artan maliyet kalemlerinde azalma yaşanmasına, ayrıca Bulgaristan, Romanya gibi ülkeler için de aynı yönde karar çıkması durumunda sektörün bir nebze rahatlamasına, yabancı firmalar ile rekabet edebilecek hale gelmesine neden olacaktır.”

YORUMLAR

BENZER HABERLER