394 KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ, PROJENİN DUAYENLERİNİ ÖĞRENCİLERİYLE BULUŞTURDU

KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ, PROJENİN DUAYENLERİNİ ÖĞRENCİLERİYLE BULUŞTURDU

Proje taşımacılığının ileri gelenleri Kadir Has Üniversitesi’nde Lojistik Kulübü tarafından düzenlenen eğitim seminerinde buluştu. Vinç İşletmecileri Derneği Başkanı Ramazan Midilli” Gelişen bir sektör, her geçen gün ilerleme kat ediyoruz, hedeflerimiz ve kapasitelerimiz yükseliyor. Ancak kalifiye personel ihtiyacımız çok fazla, bu işi seven ve kendi alanında uzman olmayı hedefleyen kişilere ihtiyacımız var” dedi.

Proje taşımacılığının ileri gelenleri Kadir Has Üniversitesi’nde Lojistik Kulübü tarafından düzenlenen eğitim seminerinde buluştu. Vinç İşletmecileri Derneği Başkanı Ramazan Midilli’nin ve Hareket Proje Taşımacılığı Operasyon Müdürü Samet Gürsu’nun katıldığı eğitim seminerinde ilk olarak Kadir Has Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç.Dr. Ömer Faruk Görçün açılış konuşmasını yaptı. Gelişen bir sektör olan proje taşımacılığının gelecekteki önemine vurgu yapan Ömer Faruk Görçün, meslek hayatında yapılacak seçimlerin proje taşımacılığı gibi özel alanlara doğru olması gerektiğinin altını çizdi.

Vinç sektörü bu işin olmazsa olmazı

Lojistik sektörüyle uzaktan veya yakından bağlantılı olan vinç sektörünün proje taşımacılığının vazgeçilmez bir parçası olduğunu kaydeden Ramazan Midilli, hem piyasa işlerinde hem projelerde kullanılan çeşitli vinç ve kaldırma ekipmanlarının özelliklerini anlattı. Bu kapsamda ekipmanların yanı sıra bu ekipmanlarla yapılan operasyonlarda planlamanın önemine, bu planlamayı düzenleyip takip edebilecek yetenekte kalifiye personele olan ilgisine vurguda bulundu.

Midilli: Elimizden gelen desteği vermeye hazırız

Lojistik, ülkemizde hızlı gelişen ve büyümekte olan bir sektör olduğunu belirten Ramazan Midilli; “Bizde bu konuda elimizden eğlen desteği vermeye hazırız. Üniversite bu işin matematiği ve olmazsa olmazı ama uygulamalı eğitimi de unutmamak gerekli. Üniversiteden diploma almak eğitimin bittiği anlamına gelmiyor,” dedi. Her proje yeni bir planlama demektir. Proje taşımacılığının lojistik sektöründe planlama açısından öneminden bahseden Samet Gürsu, her bir yeni projenin aynı zamanda en baştan bir planlama demek olduğunun altını çizdi.

Ufak hatalar büyük sonuçlar

En ufak detayına kadar planlanması ve gerekli hesapların yapılması gereken proje taşımacılığı sektöründe ufak hataların büyük sonuçlar doğuracağını unutmamak gerekir. Hareket Proje Taşımacılığı Operasyon Müdürü Samet Gürsu yaptığı konuşma sırasında şirket bünyesinde bulunan öz kaynakları tanıttı ve örnek bir model üzerinde optimizasyonu nasıl sağladıkların, uygun araçların proje atamasının nasıl yapıldığını detaylarıyla katılımcılara aktardı. Bu kapsamda 2013 yılında gerçekleştirilen META NİKEL firmasına ait 600 Tonluk OTOKLAV taşıma operasyonunu örnek gösterdi. Operasyonun detaylı sunumu sırasında katılımcıların sorularını yanıtlayan Samet Gürsu, “Her proje önemlidir. Her seferinde ayrı planlama aynı özeni göstermeli, bazen gecenizi gündüzünüze katmanız gerekebilir.”

Teorik eğitim önemli ama uygulama kısmını unutmamak gerekli

Eğitim seminerinin kapanış konuşmasını yapan Yrd. Doç. Dr. Ömer Faruk Görçün, uygulamalı eğitiminin önemine dikkat çekti. Eğitim hiçbir zaman yeterli olmayacak her zaman daha fazlası olacaktır. Sadece teorik eğitim sizi sektöre hazır yapmaz. Sektörün içinde olmalı ve uygulamalı eğitime de önem vermelisiniz diyerek sektör ve üniversite işbirliğine de dikkat çekti. Katılımcılara özel alanlarda uzmanlaşmalarını tavsiye eden Ömer Faruk Görçün, “Proje taşımacılığında çok yol kat ettik ev daha ilerisini hedefliyoruz. Hali hazırda Ulaştırma Bakanlığı, sektör ve üniversite işbirliği ile hazırlanan proje taşımacılığı yönetmeliğinin taslağı hazır. Şuan bakanlığın olumlu dönüşlerini bekliyoruz. Bu yönetmelik Türkiye’deki proje taşımacılığı açısından büyük bir adım olacak” diyerek katılımlarından dolayı Hareket Proje Taşımacılığı Operasyon Müdürü Samet Gürsu’ya ve Vinç işletmecileri Derneği Başkanı Ramazan Midilliye katılımlarından ve desteklerinden dolayı teşekkürlerini sundu.

YORUMLAR

BENZER HABERLER