405 İTALYAN ANAOKULU ARKAS VAKFI’ NDA

İTALYAN ANAOKULU ARKAS VAKFI’ NDA

İzmir’in 1899’da inşa edilen en eski anaokulu yenilenerek açıldı

İzmir’ de 117 yıldır faaliyet gösteren İtalyan anaokulu ve ilkokulu, Arkas Eğitim ve Kültür Vakfı desteğiyle yeni eğitim ve öğretim yılına başladı. 1899 yılında inşa edilen, sahibi merkezi Roma’da bulunan İtalyan Hayır Cemiyeti olup, IVREA Rahibeleri tarafından yönetilen İtalyan Anaokulu ve İlköğretim Okulu’nun yönetimi; daha modern ve çağın gereklerine uygun eğitim verilmesi amacıyla, yönetimde bulunan rahibelerin talebi üzerine Haziran 2016’da yapılan protokollerle Arkas Eğitim ve Kültür Vakfı’na devredildi. İzmir’in ilk anaokulu olması özelliği de bulunan okul, yaz tatili süresince tadilattan geçirildi. İnşa edildiği yıldan beri Alsancak’ta aynı yerde eğitim veren okulda 13 derslik, bir botanik laboratuvarı, bir tiyatro salonu ve 3 adet çok amaçlı salonlar bulunuyor.

4 Dil Öğretiyor

Kaliteli eğitim amaçlanan okulun en büyük özelliklerinden biri Türkçe ve İtalyanca anadil eğitiminin yanında İngilizce ve Fransızca ile birlikte dört dil öğretilmesi. Milli Eğitim Bakanlığı müfredatına bağlı anaokulu bölümünde 3-6 yaş her milliyetten çocuk eğitim görürken, ilkokul bölümü İtalyan Müfredatına bağlı uluslararası bir eğitim veriyor.

 Arkas da Burada Okudu

İtalyan Konsolosu Luigi lannuzzi’nin de katıldığı törende Arkas Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Lucien Arkas, “Bu okulun benim ve ailem için özel bir önemi var. İlkokulu burada okudum ve İtalyanca’yı burada öğrendim. Ayrıca bilinmeyen bir şey 1899 yılında büyük dedem bu araziyi okulun yapılabilmesi için bağışlamış. Okulu yöneten rahibeler okulun ihtiyaçlarının karşılanması ve devamlılığı konusunda bazı sıkıntıları olduğunu belirterek yardımcı olmamı rica ettiler. Bu amaçla İtalya’da okulun sahibi olan Vakfı ziyaret ettim. Okulun değerini ve İzmir’de görev yapan yabancıların çocukları için bu okula duyulan ihtiyacı anlatarak ikna ettim. Böylece Arkas Eğitim ve Kültür Vakfı olarak okulun idaresini devraldık. Okulun sıkıntılarını aşıp güçlenerek yoluna devam etmesini istedim” dedi.

YORUMLAR

BENZER HABERLER