KARAYOLU TAŞIMACILIĞI 3. YÖNETMELİĞİNE 8 OCAK’TA KAVUŞTU; İŞTE YENİ YÖNETMELİK

KARAYOLU TAŞIMACILIĞI 3. YÖNETMELİĞİNE 8 OCAK’TA KAVUŞTU; İŞTE YENİ YÖNETMELİK

• Belge türlerinde önemli değişiklik olmadı. Belge alma şartları kısmen iyileşti. Belge ücretleri yüzde 50’den fazla düştü.

• Asgari kapasite sağlama ve taşımalarda kullanıma ilişkin taşıt yaşları iyileştirildi. Sözleşmeli taşıt oranları da kısmen iyileşti.

• Taşıtların, yolcuların ve eşyanın kontrolü, kaydı ve bildirilmesine ilişkin bazı zorunluluklara 2018 sonuna kadar uyulacak.

• Terminallerde bütün park alanlarından 25 dakika ücretsiz faydalanılabilecek. Terminallere ücretsiz hizmet cezası verilebilecek.

Yeni Karayolu Taşıma Yönetmeliği, 8 Ocak 2018 ve 30295 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Önceden duyurulmuş olan taslaktaki pek çok değişikliğin yer aldığı yeni Yönetmelikte, taslakta bulunmayan değişiklikler de var.

İşte, Yönetmelikte öne çıkan bazı hususlar:

Otobüsle yolcu taşımacılığı

B’lerdeki 20 yaş sınırı kaldırıldı. D1’de sözleşmeli taşıt kullanım oranı 3 oldu; diğerlerinde aynı kaldı. Taslakta yer alan B2 ve D2’deki otomobil kullanım imkanı kaldırıldı. B2 ve D2’de birden fazla grup aynı otobüsle taşınabilecek.

Otobüslere iç ve dış kamera ile 7 günlük kayıt cihazı takılacak. Yolcu bilgileri seyahatten önce, değişiklikler ise 30 dakika içinde Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemine (U-ETDS) girilecek. Benzer zorunluluklar terminaller için de var. 2019 sonuna kadar uyum zorunlu.

Yük taşımacılığı

M2 yurtiçi ve M3 uluslararası ve yurtiçi kargo belgeleri M3 kapsamlı olarak M2 adıyla birleştirildi. G3 yurtiçi ve G4 uluslararası ve yurtiçi kargo acenteleri G4 kapsamlı olarak G3 adıyla birleşti.

İki nüsha taşıma irsaliyesi şart (elektronik belgeler hariç).

C2.3, K1.3, L1.2, N1.2, R1.2’de eşya, kabulünden sonra 6 saat içinde U-ETDS sistemine girilecek. L1 ve N2’de eşyalar kontrol edilip kayıtlar 1 ay saklanacak. Bunlar için süre, 2019 sonu.

Taşıtlar ve şoförler

Sözleşmeli taşıt kaydında, özmal ile aynı türden taşıtlar kaydedilecek. Gerçek kişilere ait bazı taşıt sözleşmeleri elektronik ortamda yapılabilecek.

Sürücü belgesi şartı metinden çıkarıldı. Taslakta kaldırılan sağlık-psikoteknik sağlamlık şartı korundu. İki yıl önce eski KTY’ de 66 yapılan şoför yaş sınırı aynı kaldı.

“Amacımız dengeli bir yapı oluşturmak”

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Yeni Taşıma Yönetmeliği’ni değerlendirdi:

“Amacımız dengeli bir yapıyı oluşturmak, doğru ve kaliteli hizmeti verebilmekti, bunu yaptık. Sektörün talepleri ve bizim değerlendirmelerimiz sonucunda bir yenilik yapma gereği duyduk. Uluslararası yük ve yolcu taşıyan araçlar için 10 yaş sınırı var, bu olmazsa olmaz. Sürücülerimiz için 63 yaş sınırı vardı, biz bunu 65 yaşa çıkardık.

Her yıl belli bir saat güvenli sürüş eğitimi alması zorunluluğunu getirdik. Belge ücretlerini yarı yarıya düşürdük, iptal edilme şartlarını azalttık, iptal edilenler için tekrar alabilme hakkı getirdik. SRC belgesi alma süresi 1,5 ay kadar sürüyordu. 40 lira ücreti vardı, bunu 20 liraya düşürdük. İşlemler de e-devlet üzerinden 5 dakika sürüyor. Vatandaşın belgeyi yanında taşımasına gerek yok, kolluk kuvvetleri denetim yaptığı sırada kimlik numarasını vermesi yeterli, bu büyük bir kolaylık.”

YORUMLAR

BENZER HABERLER