52 İSTANBUL, ENERJİNİN DEVLERİNİ AĞIRLAYACAK

İSTANBUL, ENERJİNİN DEVLERİNİ AĞIRLAYACAK

Dünya Enerji Kongresi’ne 16 ülkenin enerji ve ekonomi bakanları ile dev enerji şirketlerinin üst düzey yöneticileri katılacak. İstanbul’da 9-13 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek kongre, enerji için dünyada yapılan en kapsamlı etkinlik olarak gösteriliyor.

Bu yıl 23. kez düzenlenecek Dünya Enerji Kongresi’ne katılacak enerji bakanları ile iş, finans ve akademi dünyasının temsilcileri belli oldu. Dünya Enerji Konseyi yazılı açıklamasında, bu yıl İstanbul’da gerçekleştirilecek kongreye, dünyanın önde gelen enerji şirketlerinin üst düzey yöneticileri, en etkili politika yapıcı ve karar vericileri ile kanaat önderlerinin katılmasının beklendiğini ifade etti. Kongreye 16 ülkenin enerji ve ekonomi bakanları da katılacak.

16 ÜLKENİN BAKANLARI KATILIYOR

Kongrede, enerji sektöründe merkez olan ülkeler de enerji, çevre, ekonomi ve endüstri bakanları tarafından temsil edilecek. Bu ülkeler arasında İran, Irak, BAE, Ürdün, Filistin, Almanya, İsviçre, Bulgaristan, Cezayir, Nijerya, Sudan, Etiyopya, Tanzanya, Arjantin, Bolivya ve Uruguay bulunuyor. Kongreye, AB’yi temsilen ise Avrupa Komisyonunun Enerjiden Sorumlu Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic katılacak.

EN KAPSAMLI ETKİNLİK

Dünyanın en kapsamlı enerji etkinliği olarak değerlendirilen kongre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde ve Başbakan Binali Yıldırım ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ ın ev sahipliğinde İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Kongre kapsamında yapılacak oturumlarda, BP, Gazprom, Royal Dutch Shell, Total ve Saudi Aramco gibi büyük enerji şirketlerinin üst düzey yöneticileri konuşma yapacak.

YENİLİKÇİ YAKLAŞIMLAR

Ayrıca, kongre kapsamında Bosch, Siemens, DHL, Silver Spring Networks, Thyssen Krupp ve Westinghouse gibi önde gelen teknoloji şirketleri de önümüzdeki dönemde sektörde yenilikçi yaklaşımlara ilişkin yapılacak oturumlara katkı sağlayacak. Küresel enerji finansmanı konusundaki oturumlara ise Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, Avrupa Yatırım Bankası, Asya Kalkınma Bankası, İslam Kalkınma Bankası, OPEC Uluslararası Kalkınma Fonu, Latin Amerika Kalkınma Bankası, Goldman Sachs ve ING gibi kuruluşların üst düzey yöneticileri katılacak,

YORUMLAR

BENZER HABERLER