189 “İHRACATTAKİ ARTIŞ LOJİSTİK SEKTÖRÜNÜ DE BÜYÜTTÜ”

“İHRACATTAKİ ARTIŞ LOJİSTİK SEKTÖRÜNÜ DE BÜYÜTTÜ”

Mars Logistics Genel Müdürü Ali Tulgar: “İhracattaki artış lojistik sektörünü de büyüttü”

Beklentilerin üzerindeki üretim ve ihracat rakamları, lojistik sektörünün büyümesine katkı sağladı. Yılın ilk yarısında yaklaşık yüzde 7 büyüyen sektörün, 2017 sonunda ise yüzde 6-8 civarında büyümesi bekleniyor. Ali Tulgar, “Yılsonu hedefimiz; yüzde 12’lik büyümeyle yaklaşık 275 milyon Euro’luk ciroya ulaşmak” diye konuştu.

Türkiye ekonomisinin önemli lokomotiflerinden biri olan lojistik sektörünün 2017 yılını büyüme ile tamamlaması bekleniyor.

Türkiye’nin önde gelen lojistik firmalarından Mars Logistics Genel Müdürü Ali Tulgar’ ın yaptığı açıklamaya göre, sipariş takiplerine erken başlanmasıyla ekonomik tahminler konusunda oldukça başarılı öngörüler ortaya koyabilen sektörde yaşanan hareketlilik, yılın diğer yarısında da devam edecek, özellikle, tekstil ve otomotiv sektörlerinde ihracat ve üretimin beklentilerin üzerinde olduğunu ifade eden Tulgar, “Yılın son çeyreğinde, ihracatın ekonomimize ve sektörümüze geçtiğimiz senelerin üzerinde bir destek vermesini öngörüyoruz” diye konuştu.

İkinci yarıyıl için görüşlerinin iyimser olduğunu ifade eden Tulgar, 2017’nin ilk yarısında yaklaşık yüzde 7’lik bir büyüklüğe ulaşan lojistik sektörünün, yılsonunda yüzde 6-8 civarında büyümesini beklediklerini söyledi. Tulgar, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “İhracat pozitif yönde gidiyor. Türkiye ihracatının iki temel sektörü otomotiv ve tekstil, dört ay sonrasını bizlerle paylaşarak işlem yapıyor. Bu nedenle, ihracat ve ithalat verileri konusunda sağlıklı öngörülerde bulunabiliyoruz. Mars olarak biz de, ihracat-ithalat dengelerini düzenli bir şekilde sürdürüyoruz. Yılsonu hedefimiz; yüzde 12’lik büyümeyle yaklaşık 275 milyon Euro’luk ciroya ulaşmak. Hadımköy‘ de hayata geçireceğimiz 70 bin metrekarelik yeni lojistik merkezimiz ile filo yatırımımız bu hedefimize ulaşmamızı kolaylaştıracak.”

“Afrika pazarı önemli bir potansiyel taşıyor”

Türkiye’nin ihracatında Avrupa’nın yüzde 45 ile payını koruduğunu ifade eden Tulgar, Rusya ile ilişkilerin düzelmesi ve İran’a olan ambargonun kalkmasının da dış ticarette etkili olduğunu vurgulayarak, Afrika pazarının önemli bir potansiyel taşıdığına dikkat çekti. Tulgar, ‘Son dönemde hükümet ve sektör bazında Afrika ülkeleriyle başlayan temas ve iş görüşmeleri, 2018 yılınca Afrika’nın parlayan yıldız olacağını gösteriyor. Sektörümüz açısından; deniz yolu, proje taşımacılığı ve havayolu taşımacılığı konusunda 2018’de daha büyük hedefler koymamız gerektiğinin de sinyalini veriyor. Bu pazarı yakından takip ediyoruz. Gerek firmamız, gerekse sektörümüz açısından olumlu gelişmeler yaşanacağım öngörüyoruz” dedi.

YORUMLAR

BENZER HABERLER