49 İHRACATÇILAR KÖRFEZ’ DEN UMUTLU DÖNDÜ

İHRACATÇILAR KÖRFEZ’ DEN UMUTLU DÖNDÜ

İhracatçılar, yaş meyve ve sebze sektörü tanıtım için gittikleri Suudi Arabistan ve Kuveyt’ten umutlu döndü. Heyet, Suudi Arabistan’ın liman şehri Cidde’de ve başkent Riyad’da sektörün önde gelen temsilcileri ile buluştu.

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA) ve Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) işbirliğinde Suudi Arabistan ve Kuveyt’e yaş meyve ve sebze sektörü tanıtım programına çıkan Antalyalı ihracatçılar umutlu döndü.

18-26 Mayıs 2017 tarihlerinde Suudi Arabistan’ın Cidde ve Riyad şehirleri ile Kuveyt’te iş görüşmeleri gerçekleştiren Antalyalı ihracatçılar yaş meyve ve sebze ihracatı için çalışma yaptı. Antalya yaş meyve ve sebze heyeti Suudi Arabistan’ın liman şehri Cidde’de ve başkent Riyad’da sektörün önde gelen temsilcileri ile buluştu. Heyet, 31,5 milyon nüfusu ile global pazarlardan yıllık yaklaşık 2 milyar dolar yaş meyve sebze ithalatı yapan Suudi Arabistan ve 4 milyon nüfusu ile yaklaşık 800 milyon dolar yaş meyve ve sebze ithalatı yapan Kuveyt pazarında Antalya’nın daha fazla yer alması gerektiğini ifade etti.

Antalya Valisi ve BAKA Yönetim Kurulu Başkanı Münir Karaloğlu himayesinde gerçekleşen programda Antalya heyeti ilk olarak Suudi Arabistan’ın en büyük ithalat merkezi ve liman şehri Cidde’nin yaş meyve ve sebze halini ziyaret etti. Antalya heyeti hal ziyareti kapsamında Suudi firma yetkilileri ile görüşerek ürünler ve bu ürünlere olan piyasa talebi hakkında bilgi aldı. Antalya yaş meyve ve sebze heyeti, aynı zamanda hac mevsiminde 5 milyon ilave talep oluşan Cidde ve Mekke pazarında Türkiye’den gönderilen başta domates, kiraz, kayısı ve diğer ürünleri pazarda görmekten memnuniyetini ifade etti.

Antalya’nın önde gelen yaş meyve ve sebze ihracatçılarından Doğtar Gıda’ dan Cüneyt Doğan, Canlar Ticaret’ten Fatih Tutkun, Ömer Aka Tarım’dan Levent Şanlı ve Mustafa Davutoğlu, Durdaşlar Tarım’dan Şevki Durdaş, Burdur-Söğüt’te yayla domatesi ihracatçısı Canyürek Tarım’dan Mehmet Canyürek ile Turkish Cargo Antalya Müdürü Ebubekir Kuşak ve Kühne Nagel Kargo firmasından Ersin Aydın’dan oluşan heyet, programın ilk gününde Cidde Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret ederek resmi görüşmeler gerçekleştirdi.

Cidde Ticaret ve Sanayi Odası Yaş Meyve ve Sebze Komitesi Ticaret Komitesi Başkanı Sohaim Saeed Al-Ghamdi ve meslek komiteleri üyelerince Antalya heyeti onuruna verilen öğle yemeğinde iş adamları ikili görüşme fırsatı buldu. Komite Başkanı Sohaim Saeed Al-Ghamdi, daha önce BAKA’nın Antalya’da düzenlemiş olduğu iki tanıtım programına da katıldığını belirterek “Dost ve kardeş ülke Türkiye’den ve Antalya’dan daha çok yaş meyve ve sebze almak istiyoruz” diye konuştu. Antalya heyeti, ilk gün firma ziyaretlerinden sonra Cidde Ticaret ve Sanayi Odası Yaş Meyve ve Sebze Komitesi Ticaret Komitesi Başkanı Al-Ghamdi’nin kendi evinde verdiği yemeğe katıldı. Cidde’de ikinci gün firma ziyaretlerine devam eden heyet, Ciddeli iş adamları ve basın mensupları ile toplantı düzenledi.

YORUMLAR

BENZER HABERLER