HİZMET İHRACATINDA LOJİSTİĞİN ÖNEMİ ARTACAK

HİZMET İHRACATINDA LOJİSTİĞİN ÖNEMİ ARTACAK

Logitrans Transport Lojistik Fuarı kapsamında düzenlenen “2023 Vizyonuyla Hizmet ihracatında Lojistiğin Yeri – Fırsatlar ve Riskler” konulu bir panel düzenlendi.

Prof. Dr. Nevzat Saygılıoğlu’nun moderatörlüğünü yaptığı panelde Turkish Cargo Genel Müdür Yardımcısı Turhan Özen, Netlog Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı ve Hizmet İhracatçıları Birliği Yük Taşımacılığı ve Lojistik Hizmetleri Komite Başkanı Şahap Çak, UTİKAD Başkanı Emre Eldener, UND Başkan Danışmanı ve Netlog Lojistik Uluslararası Taşımacılık Başkanı Fatih Şener konuşma yaptı.

Prof. Dr. Nevzat Saygılıoğlu Oturumun ilk konuşmasını yapan Turkish Cargo Genel Müdür Yardımcısı Turhan Özen, Türkiye’nin 2023 yılı vizyonu kapsamında Turkish Cargo’nun vizyonunu fırsatlar ve tehditler kapsamında anlattı.

İstanbul’un dünya üzerindeki konumunun önemine değinen özen, Turkish Cargo’nun Dünya’nın en fazla ülkesine uçan hava kargo şirketi olduğunu belirterek, 122 ülke, 307 nokta ve 85 kargo uçuş noktasına ulaşılabilir konumda olduğunu ifade etti. Türk Havayolları’nın 2023 vizyonunu anlatan Özen, bu yılı yüzde 3,7 ile kapatacaklarını söyleyen Özen, 5 yıl içerisinde dünyanın ilk 5 kargo şirketi içerisinde olmayı hedeflediklerini söyledi. Özen, İnsan kaynakları, organizasyon, filo, hub anlamında çok ciddi yatırımların devam  ettiğini söyledi ve dünyanın en büyük kargo kapasitelerinden birini sağlamayı hedeflediklerini ifade etti.

Dünya ve Türkiye hava kargo pazarı hakkında da bilgi veren Özen, yıllık büyüme tahminlerinin yüzde 2,5 ile yüzde 4,9 arasında değiştiğini söyledi. Özen: “Turkish Cargo’nun hedefi dünyanın ilk 5 hava kargo firmasından biri olmak”

Turkish Cargo 2017 yılında 1,131 milyon kargo taşırken, pazar payını yüzde 3’e çıkardı. 2018 yılında yüzde 21 oranında büyüme ile taşınan tonaj miktarının 1,37 milyon ton düzeyine, pazar payının yüzde 3.5’e çıkarılmasının hedeflendiğini Turkish Cargo Genel Müdür Yardımcısı Turhan Özen söyleyen Özen, dünyadaki bütün hava kargo ticaretinin belirli bir network üzerinden toplanıp dağıtıldığını belirterek, İstanbul’un bu anlamda stratejik bir konumda olduğunu belirtti. İstanbul’un dünya hava kargonun çok yüksek olduğunu ifade eden Özen, İstanbul Havalimanı’nın burada çok önemli rol oynayacağını belirtti. Özen, “İstanbul Havalimanı, ilk hayata geçtiği dönem itibarıyla 2.5 milyon tonluk bir hava kargo kapasitesine sahip olacak. Faz ikiye ulaştığı zaman toplam 6 milyon tonluk bir kargo şehrine ulaşacak.

İstanbul Havalimanı ikinci fazını devreye aldığında dünyanın en büyük hava kargo hublarından birincisi olmaya adaydır. Bunun altyapısını kurmak kadar bunu doldurmak da çok önemli. Bununla ilgili THY, üzerine düşeni yapmaya devam edecek” diye konuştu.

Çak: “Lojistik sektörü büyümeye devam ediyor” Netlog Lojistik Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve Hizmet İhracatçıları Birliği (HİB) Yönetim Kurulu Üyesi Şahap Çak konuşmasında, Türkiye’de sunulan depolama hizmetleri hakkında bilgiler verdi.

Lojistik sektör büyüklüğünün 85 milyar dolar olduğunu söyleyen Çak, sektörün büyümeye devam ettiğini aktardı. Lojistiğin bilgi birikimi isteyen bir sektör olduğunu, bunun için de eğitimin çok önemli olduğunu söyleyen Çak, verilen eğitimlerin teorik olarak iyi olsa bile pratikte yeterli olmadığını savundu. Sektör pratiklerinin kazanılması için sektörde çalışmanın Önemine işaret ederken gençlerin sabırsız olduğuna işaret etti. Lojistiğin ciddi eğitim, tecrübe ve birikim istediğini vurgulayan Çak, tüm bunlara sahip olabilmek için de özverinin gerektiğini vurguladı.

Türkiye’nin lojistik rekabetçiliği ile ilgili de değerlendirme yapan ve jeopolitik ve stratejik konumun rekabetçilik için tek başına yeterli olmadığını kaydeden Çak; “Çin Avrupa’ya yaptığı taşımaları kurduğu yeni tren yolu hattı ile 14 günde yapıyor ve bunun fiyatı ise 4 bin 500 dolar. Biz ise bu kadar yakın olmamıza rağmen ancak 5 ila 7 gün arasında Almanya’ya ulaşabiliyoruz ve bu taşımayı 3 bin 500 dolara yapabiliyoruz. Nerede kaldı o zaman bizim rekabetçiliğimiz” dedi.

Çak devlet tarafından farklı sektörlere verilen Netlog Lojistik Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve HİB Yönetim Kurulu Üyesi Şahap Çak teklerin lojistik sektörüne de verilmesi gerektiğini anlatarak OSB üzerinden bunu örneklendirdi. Çak, “OSB’ler için devlet belirli bir alanı ayırıyor ve uygun bir fiyata firmalara veriyor. Ancak lojistik sektörü için böyle bir destek yok” dedi. İlaç depoları lojistiği konusunu dile getiren Şahap Çak sözlerini şöyle sürdürdü: “İlaç fabrikalarında çok gelişkin bir teknoloji söz konusudur. Daha sonra bizim depolarımıza bu ilaçlar gelir. Bizde de yüksek standartlar söz konusudur. Tüm depolar ısı kontrollüdür. Depodan çıktıktan sonra ise dağıtımı serbest. Bu kadar dikkatle üretilen ve kontrol edilen ilaçlar ısı kontrolüne uymayan ambar kamyonlarıyla nakledilir. Biz, bunu yıllardır anlatıyoruz. Henüz bir yol alamadık. Gerekçe ise maliyetinin yükselmesi gösteriliyor. Diğer bir handikap ise sebze meyvede ucuzluğu temin etmek için ısı kontrollüğü teşvik etmek. Elbette ısı kontrollü taşımacılık olmalıdır. Bunun için aracın da bu tür bir taşımaya uygun taşıt olmalıdır. Ürünlerin tüketiciye sağlıklı olarak ulaştırılması gerekir. Türkiye’nin yüzde 20 nüfusunun yaşadığı İstanbul, metrekaresi 700 ile bin dolar arasında metrekare maliyetler söz konusu. Bu rakamlarla verimli depo yapmak mümkün değil. Organize sanayi bölgelerinde böyle alanlar tahsis edilebilir. Ne yazık ki lojistik sektörü için bu tür alanlar ayrılmıyor. Bu sorunları dile getiriyoruz. Lojistiğin önemi anlaşılıyor. Önümüzdeki günlerde Almanya’daki gibi bizim sektörümüzün öneminin anlaşılacağını umuyorum.

” Şener: “Türkiye’nin bir ihracat hedefi varsa, lojistik hedefi de olmalıdır”

UND Başkan Danışmanı ve Netlog Lojistik Uluslararası Taşımacılık Başkanı Fatih Şener ise konuşmasında, Türkiye’nin bir ihracat vizyonu ve hedefi olduğunu, lojistik vizyonunun da olması gerektiğini söyledi. Fatih Şener sözlerine söyle devam etti: “Türkiye’nin acilen lojistik stratejisini belirlemesi gerekiyor. Nasıl ki Çin, limanları geliştiriyor, otoyollar yapıyor. Yükünü göndereceği yolu inşa etmek zorunda. Türkiye’nin de 2023 ihracat hedefine ulaşabilmesi için lojistik stratejisi ve belge stratejisinin olması gerekiyor” dedi. Karayoluyla taşınan ürünlerin kendine özgü yapısı olduğunu belirten Şener, “Bazı mallar vardır ki sadece karayoluyla göndermeniz gerekir. Türkiye’nin bir ihracat hedefi varsa, lojistik hedefi de olmalıdır” dedi.

UND Başkan Danışmanı ve Netlog Lojistik Uluslararası Taşımacılık Başkanı Fatih Şener Şener, Türkiye, acilen lojistik altyapısını ele alması gerektiğini, var olan altyapının mevcut dış ticaretin gerçekleşmesinde yetersiz kaldığını, ihracatın 3 katına çıkması durumunda ise daha da zorlaşacağını belirterek, “Türkiye, ihracatının yarısını Avrupa’ya yapıyor, karayolunun payı yüzde 43, karayolu reel olarak ise yüzde 80’in üzerinde. Dış ticaret açığı veren bir ülkenin belge sorunun olmaması gerekiyor.” diyerek, Türk taşımacılarının vize ve belge sorununu yaşamaya devam ettiğini belirtti. Türkiye’nin 2023 vizyonu kapsamında Türkiye’nin dış ticareti lojistiği stratejisinin oluşturulması gerektiğini söyleyen Fatih Şener, hizmet ihracatının stratejik önemine ve bunun gerçekleşmesi için kamu ile özel kesimin işbirliğinin önemine işaret etti.

UTİKAD Başkanı Emre Eldener

Eldener: “İstanbul’un doğusu ile batısını birbirine bağlayan demiryolu hattına ihtiyacımız var” UTİKAD Başkanı Emre Eldener de lojistik sektöründe şu an yaşanan ve çözülmesi gereken konular hakkında bilgi verdi. Tek Yol Tek Kuşak projesinde Türkiye’nin orta hatta bulunduğunu hatırlatan Eldener, “Bizim burada söz sahibi olmamız için İstanbul’un doğusu ile batısını birbirine bağlayan demiryolu hattına ihtiyacımız var. Biz bunu sağlayamadığımız sürece demiryolu vagonlar İstanbul’da takılacak. Bizim mutlaka boğaz geçişini demiryolu ile geçmemiz gerekiyor” dedi.

Gümrük kapılarındaki sorunlara değinerek, dış ticaretin sağlıklı yürümesi için gümrük kapılarında yaşanan sorunların hızla çözülmesi gerektiğinin altını çizen Eldener, ” Geçen yıl 38 milyar dolarlık hizmet ihracatı oldu. Yük ve yolucu taşımacılığı yüzde 80 ile çok ciddi bir ağırlığa sahip. Bu miktarın artırılmasını hedefliyoruz” dedi.

Eldener, İstanbul Yeni Havalimanı’nın önemine değinerek, 2023 yılındaki hedeflerin gerçekleşmesi dileğini dile getirdi ve bunun gerçekleşmesi için canla başla çalıştıklarını ifade etti.

Kaynak:Logitrans

YORUMLAR

BENZER HABERLER