180 HEDEF MEVCUDU KORUMAK

HEDEF MEVCUDU KORUMAK

Geçen yıl önemli oranda azalan taşımalarla zorlu bir döneme giren Lojistik sektörü, bu yıla da kötü başladı. 2019’un ilk iki ayında taşıma sayısı yüzde 3 küçülen sektör; yılın kalan döneminde mevcudu korumayı planlıyor. Sektör yeni pazarlarla gücünü korumayı hedefliyor. Türkiye ekonomisinin taşıyıcı sektörlerinden lojistikte, geçen yıl yüzler pek gülmedi. İhracatta yaşanan artışa karşılık ithalatta frene basılması ve dolu giden konteynırların boş dönmesi lojistik maliyetlerine artış olarak yansıdı. 2019 yılına bu etkiyle giren sektör, bu yıl ihracat ve ithalat taşımalarında dengelenme bekliyor. Fakat ilk iki aylık rakamlar bu dengelenmenin zaman alacağını gösterirken, sektör temsilcileri yeni pazarlarla sektöre güç  vermeyi planlıyor. Uluslararası Nakliyatçılar Derneği’nin (UND) paylaştığı verilere göre, geçen yıl 70 bin Türk plakalı araç boş dönüş yaptı. 2018’de özellikle ithalat tarafında azalan taşımalarla zorlu bir yılı geride bırakan lojistik sektörü, bu yıla da kötü başladı.

2019 yılı ocak ve şubat ayları toplamında Türk araçlarının ihracat taşıma sayıları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3 düşüşle başladı Bu yıl önemli oranda azalan taşımalarla zorlu bir döneme giren lojistik sektörü, bu yıla da kötü başladı, iki ayında taşıma sayısı yüzde 3 küçülen sektör, kalan döneminde mevcudu korumayı planlıyor,  yeni pazarlarla gücünü korumayı hedefliyor. İhracatta  Uluslararası Nakliyatçılar Derneği’nin (UND)  artışa karşılık ithalatta frene basılması ve dolu paylaştığı verilere göre, geçen yıl 70 bin Türk giden konteynırların boş dönmesi Türk  plakalı araç boş dönüş yaptı. 2018’de özellikle verilere artış olarak yansıdı.

2019 yılına bu etkiyle ithalat tarafında azalan taşımalarla zorlu bir yılı giren sektör, bu yıl ihracat ve ithalat taşımalarında geride bırakan lojistik sektörü, bu yıla da kötü dengelenme bekliyor. Fakat ilk iki aylık rakamlar 2019 yılı Ocak ve Şubat ayları  dengelenmenin zaman alacağını gösterirkenTürk araçlarının ihracat taşıma sayıları sektör temsilcileri yeni pazarlarla sektöre güç geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3 düşüşle bitirdi.

YORUMLAR

BENZER HABERLER