164 HAVA KARGODA HIZ VE VERİMLİLİK E-AWB İLE ARTIRIYOR

HAVA KARGODA HIZ VE VERİMLİLİK E-AWB İLE ARTIRIYOR

UTİKAD VE IATA İŞBİRLİĞİNDE UYGULAMANIN FAYDALARI ANLATILDI

Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (UTİKAD) ve IATA işbirliği ile Turkish Cargo ev sahipliğinde ‘E-AWB Uygulaması’ ile ilgili bilgilendirme toplantısı 16 Şubat’ ta THY Kargo Binası Mimar Sinan Salonu’nda yapıldı.

Hava kargo sektöründe uygulanmaya başlayan ve yakın dönemde daha da yaygınlaşarak hava kargo taşımacılığında verimlilik ve dokümantasyon süreçlerine hız katacak olan E-AWB uygulaması hakkında bilgi verilen toplantıda UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Erkeskin ve Turkish Cargo, Kargo Başkan Yardımcısı Serdar Demir, sisteme entegrasyonun önemini vurguladı. UTİKAD ve IATA işbirliğinde yapılan bilgilendirme toplantısında, E-AWB uygulamasına entegrasyonun önemi, sistemin avantajları, teknik yapılanma süreci hava kargo acentelerine aktarıldı.

Turkish Cargo, Kargo Başkan Yardımcısı Serdar Demir ve IATA Avrupa Kargo Müdürü Stephane Noll’ ün de katıldığı bilgilendirme toplantısında açılış konuşmasını UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Erkeskin yaptı. E-AWB sisteminin hava kargo acentelerinin operasyon ve dokümantasyon sürecine verimlilik ve hız kattığına dikkat çeken Turgut Erkeskin; “E-TIR uygulamaları başlamışken E-AWB’ yi kullanmamak olmaz. Havayolu, teknolojiyi en verimli kullanan taşıma modu iken E-AWB kullanımını benimsemeli ve özendirmeliyiz” diye konuştu.

Tüm lojistik süreçlerde olduğu gibi havayolu kargo taşımacılığında da sevkiyat ile ilgili dataların ortak bir elektronik platform üzerinden gerek havayolu taşıyıcısı, gerek gümrük ve gerekse de gönderici ve alıcılar arasında paylaşımının, tedarik zincirinde mal hareketlerinin hızlanması, maliyetlerin azalması, bilginin güvenirliliği ve lojistik hareketlerin takip edilebilirliği açısından büyük önem taşıdığını belirten Erkeskin sözlerini şöyle sürdürdü: “Nihai hedefin E-FREIGHT olduğu çalışmaların ilk adımını E-AWB oluşturmak. Dünyada ivme kazanan E-AWB uygulamasının Türkiye’de yaygınlaşmasına yönelik olarak çabalarımız devam edecek. Hava kargo acentelerini temsilen, E-AWB’ ye geçişte bir kılavuz hazırlanmasının faydalı olabileceğini düşünüyoruz. UTİKAD olarak bu kılavuzun hazırlanmasında gerekli tüm desteği vermeye hazırız.” Turkish Cargo, Kargo Başkan Yardımcısı Serdar Demir de ‘E-AWB’ nin hava kargo acentelerinin standartlarını yükseltecek bir sistem olduğunun altını çizdi.

YORUMLAR

BENZER HABERLER